ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Şubat 2013 Cuma 23:19

"Türklerle omuz omuza çalışıyoruz"


Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamaya ilişkin, ''Terörle mücadele noktasında Türklerle omuz omuza çalışıyoruz ve bu, sadece bizim kararlılığımızı güçlendirecek. Türkiye, genel anlamda ve terörle mücadele çabaları kapsamında çok önemli bir müttefik'' dedi.

Carney, günlük basın toplantısında, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıyı güçlü biçimde kınadıklarını, bunun apaçık bir terör eylemi olduğunu ve bir kişinin ölümüne yol açtığını söyledi.

Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirten Carney, ''Olayı araştırmak ve sorumluları adalet önüne çıkarmak için Türk yetkililerle yakından çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Dualarımız ve düşüncelerimiz, hayatını kaybedenin ailesi ve yaralılarla birlikte. Bu korkunç trajediye karşılık vermede Türk dostlarımızın gösterdiği desteklerden de büyük memnuniyet duyuyoruz'' diye konuştu.

Carney, Türkiye'nin NATO üyesi ve ABD'nin bölgedeki en güçlü partnerlerinden biri olmaya devam ettiğine değinerek, ''Biz, terörle mücadele için Türklerle omuz omuza çalışıyoruz ve bu, sadece bizim kararlılığımızı güçlendirecek. Türkiye, genel anlamda ve terörle mücadele çabaları kapsamında çok önemli bir müttefik'' ifadesini kullandı.

Jay Carney, bu aşamada saldırının arkasındaki sorumlulara ya da nedenlere dair bilgi sahibi olmadıklarını dile getirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER