ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 14:10

''Türkler, medyada Arapları keşfediyor''


Arap dünyasının ünlü "El-Hayat" gazetesi, Anadolu Ajansı (AA) Arapça yayınlarına geniş yer ayırarak, ''AA 93 yıl sonra 'Hiç gelmemektense, geç olsa bile gelmek iyidir' hükmünce Arapça yayına start verdi'' ifadelerini kullandı.
   
  Londra merkezli El-Hayat gazetesinin 4 Şubat 2013 tarihli sayısında, "Türkler Medyada Arapları Keşfediyor" başlığı altında kullandığı haberde, AA'nın ''Hiç gelmemektense, geç olsa bile gelmek iyidir hükmünce 93 yıl sonra Arapça yayına başlamasının olumlu bir adım olduğu'' belirtildi. Gazetede, AA Arapça Yayınlar Genel Koordinatörü Turan Kışlakçı'nın, ''Uzak kaldığımız yılları telafi etmek için Arap ülkelerine daha fazla yakınlaşmak, bu ülkeler hakkında derinlemesine bilgiye sahip olmak ve haberlerini yakından takip etmek istiyoruz'' açıklamasına yer verildi.
    
Haberde, AA Arapça yayınlarının, ''Güvenilir ve Tarafsızlık'' ilkeleriyle yeni bir soluk olacağı ve bölge ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılayacağı ifade edildi. Haberde, Lübnan Enformasyon Bakanı Velid ed-Dauk'un AA Beyrut Bürosu-nun açılışı dolayısıyla söylediği, ''AA Arapça yayınları ile ülkemizdeki medya açılımı ve özgürlüğe duyulan güven geri geldi'' açıklaması da yer aldı.
    
Haberde, Türkiye ve Arap ülkelerinin siyaset, ekonomi ve turizm gibi alanlarda yakınlaştığı vurgulanarak, bu yakınlaşmanın en önemli parçasını ise AA Arapça yayınlarının oluşturduğu kaydedildi.
    
Haberde ayrıca, AA'nın Filistin, İsrail, Libya, Tunus, Fas ve Lübnan'da bürolarının bulunduğu ve kısa süre içinde Dubai, Sudan, Yemen ve Kuveyt'e de büro açmayı planladığı ifade edildi.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER