ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 12:37

TÜRKKENT 25. İlkbahar Semineri


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Barış, kardeşlik, açılım' diyoruz. Baharla umarım kalıcı bir barış gelir. Türkiye'de bu konudan sonraki en önemli sorun kentsel dönüşümdür" dedi.
     Türkiye Kent Kooperatifleri Merkezi Birliğinin (TÜRKKENT) 25. İlkbahar Semineri, Kemer ilçesinin Göynük beldesindeki Kilikya Palace Otel'de başladı.
     Bakan Bayraktar, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, ortaklık kuruluşu kooperatiflerin "yapı" kavramı nedeniyle bakanlığına bağlı bulunduklarını ancak işin konumu gereği daha doğru olması nedeniyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlanması için çalışma yapıldığını ifade etti.
     Yapı kooperatiflerinin son 15 yıldır kan kaybettiğine işaret eden Bayraktar, kooperatifçilikteki amatör ruhun profesyonel ticaret anlayışıyla yürütülmesi ve gelişen zamana göre dizayn edilmesi gerektiğini dile getirdi.
     Uzun yıllar bitmeyen kooperatifler olduğunu, kooperatifzedeler ortaya çıktığını anlatan Bayraktar, bu konulara dikkat etmek ve kooperatifçiliğin desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Bayraktar, küçük birikimi bulunan insanların ev sahibi yapılmasının en önemli yolunun kooperatifçilik olduğunu vurguladı.
     Bayraktar, TÜRKKENT'in Türkiye'de 250 bine yakın konut üretilmesine katkı sağladığını belirterek, sektörün mutlaka canlanması gerektiğini dile getirdi. Bayraktar, isim yapmış, markasıyla güvenilirliği olan kooperatifleri içinde barındıran kurumun güçlenerek devam etmesi gerektiğini vurguladı.
    
     -"6,5 milyon konutun mutlaka yenilenmesi lazım"-
    
     Şehirleşme oranının dünya genelinde yüzde 50, Türkiye'de ise yüzde 70'i aştığını anlatan Bayraktar, Türkiye'nin sosyalist ülkeler ile sanayileşmesini çabuk tamamlayan Avrupa ülkelerinin arasında kaldığını, bu nedenle şehirleşmenin sağlıklı olmadığını kaydetti.
     Türkiye'de 20 milyon konut stoğunun bulunduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Bu konutların yarısı mühendislik hizmeti almamış ve imar planı, şehircilik anlayışı, bilimsellikten uzak binalardan oluşuyor. Deprem fay aksında bulunan 6,5 milyon konutun mutlaka yenilenmesi lazım. Esas ciddi işimiz bu. Kooperatiflerin burada ciddi görev ve sorumluluk alması lazım. Ben sektörün içinden gelmiş, kürekle harç karmış, tuğla örmüş birisiyim. Bu iş için kendimi parçalıyorum" diye konuştu.
     Bayraktar, kentsel dönüşüm için ortamı hazırlayacaklarını, belediye ve özel sektörü tetikleyeceklerine ifade ederek, şöyle devam etti:
     "Türkiye'de 80 bin kooperatiften 25 bininin sağlam olduğunu düşünürsek, bu kooperatifler yeniden yapılanmada büyük fayda sağlar. Bakkal Ahmet'e, Mehmet'e olduğundan daha fazla gelecek nesillere borcumuz var. Türkiye bir istikrar, kalkınma, gelişme mücadelesi veriyor. Toprağın, derelerin, denizlerin kirlenmemesi, bitkilerin korunması konularının şehircilikle beraber olması gerekiyor. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Tüm aktörlerin de bu işe kendisini vermesi gerekiyor."
    
     -"Enerjiye verdiğimiz 60 milyar doların 10 milyarından tasarruf edeceğiz"-
    
     Bakan Bayraktar, kentsel dönüşümün devrim niteliğinde bir çalışma olduğunu kaydederek, "Başımızda PKK belası var. Onun için Türkiye bir mücadele veriyor. 'Barış, kardeşlik, açılım' diyoruz. Baharla umarım kalıcı bir barış gelir. Türkiye'de bu konudan sonraki en önemli sorun kentsel dönüşümdür. Enerjisini güneşten, rüzgardan sağlayan, modern hayattan yararlanan, çocukların parkta oynadıkları, yaşlıların bahçesinde dinleneceği, komşuluk ilişkilerini ve aile yapısını koruyacak binalar yapmamız lazım. Bunu içselleştirebilirsek, vatandaştan gelen talebi artırırsak bunun arkası gelir" dedi.
     2B'den gelen paranın yüzde 90'ının kentsel dönüşüm için kullanılacağının söylendiğini ancak başka işler çıktığı için paranın verilmediğini anlatan Bayraktar, şunları söyledi:
     "Yine de bu parayı bulacağız. Esas olan mekanizmaları geliştirmek. Bu işin siyaseti olmaz. Bu, siyaset dışı ve üstü bir iştir. Bu işi vatan eksenli götürmemiz lazım. Rant bunun neresinde. Biz kendimiz yapmıyoruz. Vatandaşa 'yerini müteahhide ver, yaptır' diyoruz. Müteahhide verilirse taşınma masraflarını, 18 ay kirasını biz vereceğiz. Böyleyse biz sadece vatandaşın gönüllüğünü yakalayalım. Belediyeler ve vatandaşlar bütünleşip talebi artıralım. Bu talep doğrultusunda işleri yürütmek için genel ortamı oluşturalım. Türkiye, kentsel dönüşümde ilk 2 senede başarılı olamazsa arkası gelmez. İlk 2 senede milleti güvendirmemiz lazım. Ülkemiz salaş, kaçak yapılardan kurtulacak. Enerjiye verdiğimiz 60 milyar doların 10 milyarından tasarruf edeceğiz"
     Bayraktar, zor ve uzun soluklu bir iş olan kentsel dönüşümün kaçınılmaz hele geldiğine dikkati çekti. Dünyadaki metropol şehirlerin etrafında lüks, bahçeli evlerin bulunduğu banliyöler olduğunu anlatan Bayraktar, Türkiye'deki şehirlerin etrafında ise gecekondular olduğunu kaydetti. Bayraktar, kaçak yapı bölgelerinde kanunsuz olayların daha fazla yaşandığına işaret etti.
     Türkiye'deki 50 bin binanın yıkımına başladıklarını, 400 kuruluşa riskli bina tespit etmeleri için lisans verdiklerini belirten Bayraktar, kentsel dönüşüm yasasının getirdiği imkanlardan mutlaka faydalanılması gerektiğine dikkati çekti. Bayraktar, gelecekte kentsel dönüşüm sorununu çözmüş, altyapısı düzgün marka şehirler oluşturulacağını iade etti.
    
     -Diğer konuşmacılar-
    
     TÜRKKENT Genel Başkanı Mehmet Aksoy ise Türkiye koşullarında bir kooperatif kuruluşunun 25 sene ayakta kalabilmesi ve eğitim semineri düzenleyebilmesinin kolay olmadığını söyledi.
     Seminerde kooperatifçiliğin sorunlarına çözüm arayacaklarını, sektörün geleceğini tartışacaklarını anlatan Aksoy, "2012 yılı Birleşmiş Milletler tarafından 'Uluslararası kooperatifler yılı' ilan edilmişti. Biz de bu kapsamda tanıtım faaliyetleri yaptık" dedi.
     Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Muammer Niksarlı da kooperatiflerin bir ortaklık hukuku olduğuna dikkati çekerek, kooperatifçilik hukukunun, kooperatiflerin tek bir bakanlık bünyesinde toplanmasını gerektirdiğini kaydetti.
     Antalya Vali Yardımcısı Turan Eren, Türkiye'nin hızlı bir değişim ve gelişim süreci yaşadığını dile getirdi. Çağdaş uygarlığın en önemli nimetlerinden birinin konut olduğunu anlatan Eren, iyi ve sağlıklı bir konutta oturmanın herkesin temel hakları arasında yer aldığını vurguladı.
     Kooperatiflere sağlıklı ve etkili bir denetim yapılması gerektiğine işaret eden Eren, son derece geçerliliği bulunması gereken kooperatifçiliğin Türkiye'deki imajının kötü olduğunu söyledi.
     Açılış konuşmalarının ardından seminerin "Türkiye kooperatifçilik stratejisi ve eylem planı ışığında kent kooperatifçiliğinin geleceği" başlıklı birinci oturumu gerçekleştirildi.
     Seminer, 28 Nisan'da sona erecek.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER