ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 09:23

Türkiye'ye geçen yıl 77 suçlu iade edildi


Suçluların iadesi işlemleri kapsamında Türkiye'ye geçen yıl iade edilen kişi sayısı 77 iken; Türkiye'den yurtdışına iade edilen kişi sayısı ise 7 oldu. Türkiye'ye iade edilenlerden sadece 3 tanesi, terör suçu kapsamındayken; aynı suç kapsamında Türkiye'den yurt dışına 1 kişi iade edildi. En fazla Almanya, Fransa ve Gürcistan'dan Türkiye'ye iade yapıldı. Türkiye'den yurtdışına ise en fazla Rusya'ya iade gerçekleşti.

Suçluların iadesi işlemleri, ikili anlaşmalar veya "Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi" hükümleri uyarınca yerine getiriliyor. Adlî makamlarca aranmakta iken yurt dışına kaçan şüpheli, sanık ve hükümlülerin bulundukları ülkeden iadelerinin sağlanması amacıyla düzenlenen iade evrakı kontrol edildikten sonra yabancı makamlara gönderiliyor. Aynı şekilde Türk vatandaşı olmayan şüpheli, sanık veya hükümlülerin iadesi için yabancı adlî makamlarca düzenlenen iade evrakının denetimi yapılarak, bu husustaki taleplerin karşılanması sağlanıyor.

Yurtdışında olan ancak bulunduğu ülke tespit edilemeyen şahısların, Türkiye'ye iadesi amacıyla uluslararası düzeyde aranmalarını teminen ise "İnterpol Genel Sekreterliğince 5 yıl süreyle geçerliliği olan kırmızı bülten (Uluslararası Yakalama Müzekkeresi) çıkarılması, Kırmızı Bülten çıkıncaya kadar herhangi bir gecikmeye mahal vermemek amacıyla, 1 yıl süreyle geçerliliği olan difüzyon mesajı yayımlanması" amacıyla İçişleri Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunuluyor.

Diğer taraftan, yabancı ülke adlî makamlarının talebine istinaden çıkarılan kırmızı bülten veya yayımlanan difüzyon mesajlarına konu kişilerin Türkiye'de iade amacıyla aranıp aranmayacağına ilişkin Adalet Bakanlığı tarafından bir değerlendirme yapılıyor.

2012 yılında yabancı ülkelerden Türkiye'ye iade edilen kişi sayısı şöyle: "Amerika 1; Almanya 19; Azerbaycan 1; Arjantin 1; Belarus 1; Belçika 2; Bosna Hersek 1; Bulgaristan 3; Finlandiya 1; Fransa 8; Gürcistan 5; Hırvatistan 1; Hollanda 3; Irak 1; İngiltere 3; İspanya 1; İsviçre 1; KKTC 4; Kazakistan 1; Kırgızistan 2; Lübnan 1; Makedonya 2; Özbekistan 1; Romanya 3; Rusya 2; Sırbistan 1; Suudi Arabistan 1; Slovakya 1; Tacikistan 1; Yunanistan 4 olmak üzere toplam 77 kişi. Bu kişilerden 3 tanesi terör suçundan; 74 kişi ise adi suçtan iade edildi."

Türkiye'den yurtdışına iade edilen kişi sayısı ise şu şekildi: "Almanya 1; Azerbaycan 1; Bulgaristan 1; İspanya 1; Moldova 1; Rusya 2 olmak üzere toplam 7 kişi. Bu kişilerin 1'i terör suçundan geri kalan 6 kişi de adi suçtan yurt dışına iade edildi."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER