ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ağustos 2014 Pazartesi 16:24

Türkiye'nin yeni başbakanı kim olacak?

Türkiyenin yeni başbakanı kim olacak?

Şimdi herkesin merak ettiği ve kulislerde konuşulan tek konu var: "AK Parti yeni genel başkanı ve yeni başbakan kim olacak?"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından şimdi herkes AK parti yeni genel başkanı kim olacak seçilecek diye merak ediyor.. Ayrıca yine Başbakan kim olacak ve seçilecek işte son açıklamalar...

AK Parti’de Recep Tayyip Erdoğan sonrasının konuşulduğu kritik Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, 27 Ağustos’ta yeni genel başkanı seçmek için olağanüstü kongreye gidileceğini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından şimdi herkes AK parti yeni genel başkanı kim olacak seçilecek diye merak ediyor.. Ayrıca yine Başbakan kim olacak ve seçilecek işte son açıklamalar. (Ak Parti yeni genel başkanı kim olacak, Yeni başbakan kim olacak? Detaylar aksam.com.tr'de...)

Yeni Başbakan'nın kim olacağı hakkında çeşitli haberler üretilirken bir diğer taraftan ise,30 Ağustos'ta Çankaya'ya çıkmayı garantileyen Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisinden sonrası için iyi düşünülmüş stratejisine dikkatle bakanlar, Türkiye'nin gelecek siyaset sürecinde hataya yer olmadığını görüyor.

AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik, "Halkımız Başbakanımıza Çankaya Köşkü için ruhsat verdi" dedi.Çelik, "Yeni Genel Başkan kim olacak" sorusuna da cevap verdi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da "Milletimize teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın 72 milyonun cumhurbaşkanı olacağını söyleyen Çelik, "Demokrasi budur. Yüzde 52 oy alsa da yüzde yüzün cumhurbaşkanı olacaktır. Türkiye'nin etrafı yönetilmeyen komşularla sarılmıştır. Böyle bir atmosferde çok daha sıkı sıkıya kenetlenmemiz gerekiyor" dedi.

HALKIMIZ BAŞBAKANIMIZA ÇANKAYA KÖŞKÜ İÇİN RUHSAT VERDİ

Çelik, "3 aşağı beş yukarı böyle olacağı belliydi. Bizi üzecek herhangi, bir olay olamadı. Büyük bir huzur içinde gerçekleşti. Ufak tefek olaylar dışında. Hiçbir başarı tesadüfü değildir. Her başarı ter kokar. 8 sefer sandık galibiyeti yaşandı. Halkımız, sayın Başbakanımıza Çankaya Köşkü için ruhsat verdi. Seçim bitmiştir. Herkesin birbiri için söylediği sözler umarım son bulmuştur" açıklamasında bulundu.

MYK, MKYK VE İSTİŞARE TOPLANTILARINDAN SONRA BAŞBAKANIMIZI BELİRLEYECEĞİZ

Başbakanın kim olacağına ilişkin Çelik, "Balkon konuşmasından sonra, mini bir MYK toplantısı yapabiliriz. Yarın da MKYK toplanacak. Bölünecekler, parçalanacaklar dedikleri zaman kavga etmedik. Ortak aklı egemen kıldık. MYK, MKYK ve istişare toplantılarından sonra başbakanımızı belirleyeceğiz" dedi.

YÜZDE 52 OY ALSA DA HERKESİN CUMHURBAŞKANI OLACAKTIR

Sonuçlara ilişkin Çelik, "Demokrasi budur. Yüzde 52 oy alsa da yüzde yüzün cumhurbaşkanı olacaktır. Türkiye'nin etrafı yönetilmeyen komşularla sarılmıştır. Böyle bir atmosferde çok daha sıkı sıkıya kenetlenmemiz gerekiyor" dedi.

ATALAY: MİLETİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “10 Ağustos 2014 çok önemli bir tarih, ilk defa milletimiz kendi cumhurbaşkanını sandığa giderek seçti” dedi.

Kırıkkale’de partisinin il başkanlığında yaptığı konuşmada “Milletine ülkesine aşık bir insan ve şimdi de devletin tepesine geliyor” diyen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Başbakanımız araştırmalarda da görüldüğü gibi kamuoyu yoklamalarında hepimizin de tahmin ettiği gibi inşallah bu sonuçta birinci turda Cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. Tabii yine biz tedbirliyiz. Oyların tamamının sayılarının dökümünü bekliyoruz. Ama şu anki yaklaşık yüzde 90’nın sonucuna göre ilk defa halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı bizim başbakanımız olmuş olacak. Şimdiden ben ülkemiz için, milletimiz için inşallah rabbim hayırlı eylesin diyorum. Kendisi için ailesi için hayırlı olsun. Bu büyük bir onur tabi. Yani bu kadar uzun bir siyaset hayatının içinden geliyor. Milletine ülkesine aşık bir insan ve şimdi de devletin tepesine geliyor. Kendi ülkesinin Cumhurbaşkanı oluyor. Bu onun için de ve onun birlikte çalıştığı yol arkadaşları olarak bizler için de, hepimiz için de büyük bir onur, büyük bir gurur. Onun içinde rabbimize hamd ediyoruz, milletimize de teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun diyorum”

2023-2053-2071 YOLUNDA:

Erdoğan, Yeni Türkiye yolunda tarihi manifestosunu 1 Temmuz'da Ankara'da açıkladı. Manifestonun ruhunu, 2023- 2053-2071 hedefleri içeriyordu.

Selçuklu-Osmanlı-Türkiye Cumhuriyeti parantezinde üç Türk imparatorluğunu işaret ediyordu. Konya, İstanbul-Ankara'da, rüyalarımızın başkentleri olarak tarihimizi süslüyordu. Erdoğan'ın, son mitingleri de aynı ruh ve heyecanla gerçekleşiyor. Yarın (Cumartesi) son miting Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun başkenti Konya'da. Selçuklu-Osmanlı-Türkiye Cumhuriyeti yolundaki son mitingin Konya olarak seçilmesi, Ahmet Davutoğlu'nun da yeni Başbakan olmasına bir işaret olarak kabul edilebilir mi?

HAKAN FİDAN, BAKAN OLACAK MI?

Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olması halinde Hakan Fidan'ın Dışişleri Bakanı olacağı kuvvetle konuşuluyor.

BALKON MESAJLARI

Aziz halkımızın kararıyla Cumhurbaşkanı seçilecek Tayyip Erdoğan'ın, 10 Ağustos 2014 Pazar akşamı AK Parti Genel Merkezi'nin balkonundan yapacağı muhtemel konuşmanın izlerini dikkatle takip ediyorum. Silkinişin ve dirilişin adı resmen kondu. 21. yüzyıl, Müslümanlar'ın yeniden silkiniş, diriliş ve birliğin kuruluş yüzyılı olmaya adaydır.

77 milyon hep beraber 2023 yürüyüşüne başlıyor. Büyük hedeflerimiz var. Bu hedefleri gerçekleştirebilecek dik duran, mücadele eden, koruyan ve milletimizle her zaman gerçeği paylaşan, "Sadece milletin önünde, sadece Allah'ın önünde eğilirim" diyen güçlü liderinizi Çankaya'ya çıkardınız.

Sandıklarda sadece Türkiye Cumhurbaşkanı'nı seçmedi. İslam coğrafyasına gözü gibi bakan lider de ilan edildi. 100 yıl önce I. Dünya Savaşı'ndan sonra istilacı güçlerce Osmanlı coğrafyasının masa başında çizilmesini kabul etmeyen ülkemizin evlatları tarih yazdı. Tarih yeni bir doğuma şahit olacaktır. Anadolu topraklarından fışkıracak birliğin güneşi doğacaktır.
Devlet-millet muhabbetinin önünde hiçbir engel kalmayacak. Cumhuriyetimiz tam demokrasiyle taçlanacaktır. Anadolu ihtilali, rahmetli Adnan Menderes'in 14 Mayıs 1950'de kazandığı seçimle başladı.
14 Mayıs '50 Seçimlerinde 'Yeter Söz Milletindir!' sloganı bir ihtilal beyannamesi olarak duvarlara yazıldı.
Anadolu ihtilalinin hedefi cihan devleti/süper güç Türkiye'ydi.

BÜYÜK TÜRKİYE

Aydınlık bir Türkiye, aydınlık bir gelecek hayalimiz var. Katliamların yaşanmadığı, savaşların olmadığı bir Türkiye hayalimiz var. Ayrımcılığı olmayan, zengin-fakir ayrıcalığı görülmeyen, vesayetsiz, kaynaşmış bir Türkiye, aziz milletimizin Ay-Yıldızlı bayrağın altında şerefle yaşadığı bir büyük Türkiye istiyoruz.  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER