ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 12:28

Türkiye'nin tatlısu kaynaklarının kalitesi AB düzeyine çıkarılacak


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, "Su kalitesi olarak en geç 10 yıl içerisinde AB'nin seviyesine ulaşacağız. Bütün tatlısu kaynaklarındaki su kalitesi AB düzeyine gelmiş olacak" dedi.
Kınacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genel müdürlükleri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün, 2012 yılında hazırlık çalışmalarına başladığı Alabalık ve Sazan Türü Balıkların Yaşadığı Suların Korunması ve İyileştirilmesi Hakkındaki Yönetmeliğin, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdiğini anımsattı.
Yönetmelik ile alabalık, sazan, turna balığı, tatlı su levreği, mersin, yayın ve yılan balığı gibi tatlısu balıklarının yaşadığı alanlardaki su kalitesinin korunmasının ve bozulmuş olanların ise iyileştirilmesi için gerekli tedbirlerin ilgili kurumlarca yerine getirilmesinin amaçlandığını dile getiren Kınacı, en hassas tatlısu balıkları olan alabalık ve sazanların yaşadığı sularda diğer canlıların da rahatça yaşayabildiğini ifade etti.
Bu konuyla ilgili olarak şu ana kadar mevzuatta bir boşluğun bulunduğuna dikkati çeken Kınacı, bunun giderilmesi ve ayrıca AB'ye uyumun bir gereği olarak Su Çerçeve Direktifi uyarınca söz konusu yönetmeliğin yaşama geçirildiğini söyledi.
Yönetmelik kapsamında hazırladıkları eylem planıyla öncelikle alabalık ve sazanların yaşadığı ortamların belirleneceğini, ikinci olarak bu balık türlerinin barınabileceği yeni ortamların saptanacağını, son olarak ise bu canlıların geriye dönülemez şekilde yaşayamayacağı su ortamlarının tespit edileceğini anlatan Kınacı, gerçekleştirilecek çalışmalarla tatlısuların geriye döndürülemez şekilde kirlenmesinin önüne geçmeyi hedeflediklerini dile getirdi.
Daha sonra bu bölgelerdeki su kalitesinin izlenerek seviyelerinin belirleneceğini belirten Kınacı, bunun ardından kalite parametrelerinin sürekli olarak belli periyotlarla izleneceğini kaydetti.
-Yıllık değerlendirme raporları hazırlanacak
İzleme sırasında kirlilik tespit edildiği takdirde bunun ilgili bakanlıklara ve kuruluşlara bildirileceğini ve önlem almalarının isteneceğini aktaran Kınacı, şöyle devam etti:
"Ayrıca kirlilik belirlenen alanlarda alınacak tedbirlerin belirlenmesi gerekiyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bütün bakanlık ve kurumlar, ortaklaşa bir komisyon kuracaklar. Bu komisyon alınacak tedbirleri belirleyecek.
Belirlenen bu komisyon, kirlilik azaltım programı hazırlayacak. Buradaki kirliliğin önlenmesi için mevcut kirliliğin kontrolü gerekiyor. Yani o civarda tarım ilacı çok kullanılıyorsa bunun kullanılmasının kontrol altına alınması gerekiyor. Aynı şekilde o civarda aşırı gübre kullanımı söz konusu ise bunun da azaltılması talep edilecek. Yine fabrika varsa onun atık suları kontrol edilecek. Eğer yerleşim merkezi varsa buraların atık sularının kontrolü, kirliliğin azaltılması hedeflenecek. Burada bununla ilgili kim, ne kadar kirletici verebilir, bu seviyeler belirlenecek."
Yıllık izlemeler ve uygulamalar sonucu ortaya çıkacak durumun, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yıllık değerlendirme raporu olarak kaleme alınacağını ifade eden Kınacı, bu raporların ilgili bakanlık ve kurumlara gönderilerek, gerekli önlemleri almalarının, denetimleri yapmalarının ve yaptırımları uygulamalarının isteneceğini belirtti.
Kınacı, "Bu yaptırımlar sayesinde ve gerekirse cezalar uygulanarak, oradaki su kalitesinin bozulmaması, bozulmuşsa iyileştirilmesi sağlanacak" diye konuştu.
Uygulamadaki aksaklıkların giderilebilmesi için izleme ve denetim çalışmalarının merkezileştirilmesi ve tek bir kurum tarafından yapılması gerektiğini kaydeden Kınacı, bununla ilgili yasal bir düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu vurguladı.
Bu yönetmelik ile aynı zamanda AB Balık Direktifi'nin de gereğinin yerine getirilmiş olduğunu dile getiren Kınacı, "Su kalitesi olarak en geç 10 yıl içerisinde AB'nin seviyesine ulaşacağız. Bütün tatlısu kaynaklarındaki su kalitesi AB düzeyine gelmiş olacak" değerlendirmesinde bulundu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER