ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 14:42

Türkiye'nin Nijer'deki "göz hastanesi" yardımlarla yükseliyor


İHH İnsani Yardım Vakfı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Kalkınma Bankası ve Nijer Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında, başkent Niamey'de temeli atılan göz sağlığı ünitesi yardımlarla yükseliyor.
İzmit ilçesindeki restoranda Kuran-ı Kerim tilaveti ve İHH'nın çalışmalarını içeren sinevizyon gösterisiyle başlayan toplantıda konuşan gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, gönderilen yardımların arkasında Nijer, Somali, Suriye ve dünyanın birçok ülkesinden Müslümanların dualarının bulunduğunu söyledi.
Türkiye'nin son yıllarda her konuda büyük mesaf kattettiğini belirten Dilipak, özellikle TİKA'nın birçok ülkede çok güzel hizmetler yaptığını anlattı.
"Türkiye, insani yardım amaçlı karşılıksız dağıttığı 7 milyar dolarla dünyanın bir numaralı ülkesi oldu" diyen Dilipak, Türkiye'nin en büyük başarısının bu olduğunu kaydetti.
Dilipak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Geçen sene hükümet, Türk Kızılayı, İHH, TİKA olarak muhtaç ve mazlum insanlara 7 milyar dolar dağıtmışız. Bunu hiçbir karşılık beklemeden yapmışız.. Asıl sıkıntı bu. Siz ne yapıyorsunuz? Bu paranın kaynağı ne, nereden geliyor nereye gidiyor? Nijer'de katarakt hastanesi yapacaksınız. O Nijerliler ticaretini sizlerle yapmaya başladığında, çocuklarını Türkiye'de okutmaya başladıklarında, onlar ayakları üzerinde doğrulmaya başladıklarında, emperyalistler buraları nasıl sömürecek? Türkiye'nin zenginliğinin arkasında Nijerlilerin, Somalililerin duası var."
Türkiye'nin 10 yıl önce 300 milyon dolar bulamadığını, şimdi ise Merkez Bankasında 150 milyar dolar bulunduğuna dikkati çeken Dilipak, son zamanlarda ülkenin güçlenmesini engellemek için çeşitli oyunlar oynandığını ileri sürdü.
Dilipak, konuşmasının ardından ricası üzerine tiryakilerin kürsünün önüne bıraktığı paketlerdeki sigaraları kırarak, "Sigaraya yılda 10 milyar dolar, insani yardım için 7 milyar dolar veriyoruz" dedi.
- İHH KİYAD Şube Başkanı Yeşildal
İHH KİYAD Şube Başkanı İsmail Yeşildal ise gelecek yıl tamamlanması hedeflenen proje kapsamında 5 yıl boyunca Lemorde Devlet Hastanesine bağlı çalışacak göz sağlığı ünitesinde katarakt ameliyatlarının ücretsiz yapılacağını söyledi.

7 milyon dolara mal olması beklenen ünitenin 500 bin lirasının Kocaeli İHH tarafından temin edileceğini aktaran Yeşildal, "Şu ana kadar 200 bin lira taahhüt edildi. Nijer'de önlenebilir körlük yüzünden gündelik hayata katılamayan ve başkalarına bağımlı hayatlarını devam ettirmek zorunda kalan on binlerce insanın ışığa kavuşturulması için çabalıyoruz. Hayırsever vatandaşların yardımlarını bekliyoruz" diye konuştu.
- Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da dünyanın her yerinde insani yardımlarla mazlumları sevindiren İHH'nın gerçekleştirdiği hizmetlerin çok değerli olduğunu dile getirerek, "Nijer'deki hastanenin tamamlanması için Kocaeli'nin üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getireceğine inanıyorum. Ben de gereken desteği vereceğim" ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından Zeynep Aykan (10) harçlıklarından biriktirdiği 600 lirayı, Ebra Kula (14) da 400 lirayı İHH'nın kumbarasına attı. İHH Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Aydın, herkesin en az çocuklar kadar duyarlı olmasını dileyerek, bağış yapan çocuklara hediye verdi.
Toplantıda davetlilere katarakt hastalarının yaşadığı zorlukları anlayabilmeleri için görmeyi engelleyen gözlük dağıtıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER