ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 16:41

Türkiye'nin Latin Amerika açılımı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Surinam Cumhurbaşkanı Yardımcısı Robert Ameerali ve beraberindeki heyeti kabul etti.
    
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Gül, Çankaya Köşkü'ndeki kabulde, bu seviyede bir ilki teşkil eden ziyaretin, Türkiye-Surinam ilişkilerine ivme kazandıracağına emin olduğunu belirterek, Türkiye'nin 2006 yılında hayata geçirdiği 'Latin Amerika ve Karayipler Açılım Stratejisi' sayesinde bölge ülkeleriyle ve bölgesel örgütlerle ilişkilerinin son yıllarda her alanda gelişme kaydettiğini ve bu anlayışla, Surinam ile iş birliğinin de ilerletilmesine önem atfedildiğini ifade etti.
    
Türkiye'nin Latin Amerika açılımı
    
Gül, Türkiye'nin, Amerikan Devletleri Örgütü ve Karayip Devletleri Birliği'nde gözlemci üye olduğunu, MERCOSUR ve CARICOM ile de kurumsal ilişkilerin tesis edildiğini, son üç yıl içinde Latin Amerika ülkeleri olan Kosta Rika, Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Ekvator ve Şili devlet başkanlarını resmi ziyaret münasebetiyle Türkiye'de misafir ettiğini belirtti.
    
Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, birçok uluslararası örgütte olduğu gibi İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi olan Surinam'la bu örgüt faaliyetleri çerçevesinde de iş birliğini geliştirmek istendiğini ve özellikle ekonomik alanda ikili ilişkilerin ilerletilmesi gerektiğini kaydetti. Gül, bu çerçevede turizm, müteahhitlik, konut projeleri ve madencilik alanında tecrübe sahibi olan Türk şirketlerinin Surinam'a yatırım yapabileceklerini kaydederek, konuk heyetin Türk iş dünyasının çatı kuruluşlarıyla İstanbul'da görüşecek olmasından memnuniyet duyduğunu da dile getirdi.
    
''Oynadığınız rolü yakından ve takdirle takip ediyoruz''
    
Konuk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ameerali ise sözlerine, Türkiye'nin gösterdiği sıcak misafirperverlikten dolayı teşekkür etti ve Cumhurbaşkanı Bouterse'nin selamlarını getirdiğini bildirdi. Ameerali, Türkiye'nin ekonomik ve teknolojik alanlardaki gelişimini, tüm dünyada attığı adımları ve oynadığı rolü yakından ve takdirle takip ettiklerini, bu ziyareti birçok Surinamlı iş adamı ve teknik uzmanla birlikte gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu görüşmenin yapıldığı sırada 25 Surinamlı iş adamının İstanbul'da temaslarını sürdürdüğünü hatırlatan Ameerali, Türkiye-Surinam ilişkilerinin geliştirilmesi maksadıyla düzenlenen bu ziyaretin bundan sonrakiler için başlangıç olacağını belirtti.
    
Kabul sırasında Ameerali, Surinam Cumhurbaşkanı Bouterse'nin Cumhurbaşkanı Gül'e davetini iletti. Cumhurbaşkanı Gül de davet için teşekkür ederek, Bouterse'ye mukabil selamlarının ve en iyi dileklerinin iletilmesini istedi.
    
     

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER