ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 10:55

Türkiye'nin kıyı boyları temizleniyor


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye’nin kıyı ve koylarında yaşanan kirliliğin bertarafı için kaymakamlıklarla protokol imzaladı. Maliyeti 810 bin 497 TL olan 17 protokol ile Türkiye’nin kıyı ve koylarındaki çöpler anında yok ediliyor. Bir diğer proje ile bakanlık Özel Çevre Koruma Bölgelerindeki su kalitesini ve atıksu arıtma tesislerindeki su kalitesini anlık olarak takip ediyor.

Bakanlık kıyı ve koylarda oluşan çöplerin bertarafı için kaymakamlıklar ile 17 adet işbirliği protokolü imzaladı. Protokol bedeli 810 bin 497 TL olan proje kaymakamlıklara mali destek verilerek sağlanıyor. Projeyle kara, kıyı ve deniz alanında katı atıklar düzenli olarak toplanılarak alandan uzaklaştırılıyor ve depolama tesislerine taşınmasını sağlıyor.

SU KALİTESİ TAKİP EDİLİYOR

Bakanlığın hayata geçirdiği bir diğer proje, Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Su Kalitesinin İzlenmesi Projesi. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün hayata geçirdiği projenin uygulanacağı alanlar Belek, Patara, Kaş-Kekova, Fethiye-Göcek, Göksu Deltası, Foça, Tuz Gölü, Gölbaşı, Köyceğiz-Dalyan, Gökova, Datça-Bozburun, Ihlara, Uzungöl ve Saros Körfezi. Bu bölgelerdeki Özel Çevre Koruma Bölgelerinde yer alan önemli akarsu, göl, drenaj kanalları ve deniz alanlarında fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametreler izlenerek sürekli bir veri akışı sağlanıyor. Doğal kaynakların kirlenmesinin ve tahribinin önlenmesi için kirlilik etkenlerini kontrol etmeye yönelik gereken önlemler alınıyor. Kaynaklara ilişkin çeşitli kullanım kararları oluşturuluyor.

Proje, 15 Özel Çevre Koruma Bölgesinde dere, göl ve deniz alanlarında 189 noktada yürütülüyor. 2005 yılında Su Kalitesini İzleme Projesi başlangıç olarak 5 bölgeyi (Belek-Patara-Kekova-Fethiye-Göksu Deltası) kapsayacak şekilde başlatılmıştı. 2011 ve 2012 yıllarında ise izleme çalışması 14 bölgede (Belek, Patara, Kaş-Kekova, Fethiye-Göcek, Göksu Deltası, Foça, Tuz Gölü, Gölbaşı, Köyceğiz-Dalyan, Gökova, Datça-Bozburun, Ihlara, Saroz ve Uzungöl) yürütülüyor.

ÖÇK BÖLGELERİNDEKİ ATIKSU ARITMA TESİSLERİ İZLENİYOR

Bakanlığın ÖÇK bölgelerinde hayata geçirdiği bir diğer proje ise Atıksu Arıtma Tesislerinin İzlenmesi Projesi. Bu proje ile özel çevre koruma bölgelerinde işletilmekte olan atıksu arıtma tesislerinin verimlilikleri izlenerek varsa sorunların tespit edilmesi ve gereken önlemlerin alınması amaçlanıyor. Şu an itibariyle, 19 atıksu arıtma tesisinin standartlara uyumları aylık olarak izleniyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER