ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 12:20

Türkiye'nin "kardeşsiz" kentleri


Yurt genelinde en çok İstanbul'un "kardeş kenti" bulunuyor. Artvin, Bingöl, Çankırı, Hakkari, Kastamonu, Muş, Siirt, Tunceli, Van, Aksaray, Bayburt, Batman ve Ardahan'ın ise kardeş kenti yok. 219 kardeş kenti olan İstanbul'u, İzmir ve Bursa takip ediyor.
Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü verilerine göre, yurt genelindeki illerin toplam bin 241 "kardeş kenti" bulunuyor.
Kardeş kent sıralamasında ilk sırada, İstanbul yer alıyor. 219 kardeş kenti bulunan İstanbul'u, 123 kardeş kentle İzmir takip ediyor. 100 kardeş kentle Bursa üçüncü sırada bulunurken, bunu 94 kentle Ankara, 72 kentle Antalya takip ediyor.
Konya'nın 39, Kocaeli ve Muğla'nın 33, Eskişehir'in ise 30 kardeş kenti bulunuyor.
-Az "kardeşli" iller-
Listede, kardeş kent protokolü henüz imzalamamış illere de yer veriliyor. Buna göre, Artvin, Bingöl, Çankırı, Hakkari, Kastamonu, Muş, Siirt, Tunceli, Van, Aksaray, Bayburt, Batman ve Ardahan'ın kardeş kenti yok.
Bitlis, Erzincan, Gümüşhane, Karaman, Şırnak ve Kilis'in sadece birer kardeş kenti bulunuyor. Bu illeri, 2 kardeş kentle Ağrı, Diyarbakır, Elazığ ve Iğdır; 3 kardeş kentle Adıyaman, Burdur, Çorum, Kahramanmaraş, Ordu, Rize, Kırıkkale, Bartın ve Osmaniye takip ediyor.
Coğrafi olarak uzaktaki yerleşim yerlerinin, kültürel ve ticari alışveriş amacıyla oluşturdukları birlikteliğe "kardeş kent" adı veriliyor. Bu birliktelik, sosyo-ekonomik gelişimi yükseltmek amacıyla proje ve programlar yürüten iki veya daha fazla belediyenin ortak uygulaması olarak ortaya çıkıyor.
Kardeş kent olma teklifi, genellikle diplomatik yollardan yapılıyor. Dışişleri Bakanlığı kanalıyla belediyelere iletilen veya belediyeler arasında karşılıklı temaslarla bu ilişkiler kuruluyor. Yurtdışından herhangi bir şehirle kardeş şehir olabilmek için belediye meclis kararı ve İçişleri Bakanlığı onayı gerekiyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER