ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 16:52

Türkiye'nin ilk yüz naklinin ikinci yılı


Türkiye'nin yüz nakli yapılan ilk hastası Uğur Acar, "Hiç ummadığım bir anda yüz nakli çıktı ve Türkiye'de ilk oldum. Yarın ne olacağımız belli değil, bundan dolayı hayatı akışına bıraktım, hayat sürprizlerle dolu. Tek isteğim sağlıklı bir şekilde hayatımı sürdürmek" dedi.
Acar, Akdeniz Üniversitesi Hastanesindeki basın bürosunda gazetecilere yaptığı açıklamada, 21 Ocak 2012 tarihinde geçirdiği ameliyatla hayatının değiştiğini söyledi.
Yüz naklinden bu yana 2 yıl geçtiğini ve bu sürede topluma adapte olmaya çalıştığını anlatan Acar, zamanla yüzünün iyileştiğini, yerine oturduğunu ifade etti. Mimiklerini rahatlıkla yapabildiğine değinen Acar, yüzüyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadığını kaydetti.
Nakilden önce çevresinin kendisini dışlamadığını, iyi bir arkadaş çevresi bulunduğunu belirten Acar, yeni yüzüyle arkadaş çevresinin de geliştiğini, farklı kesimlerden insanlarla tanıştığını söyledi.
Nakilden önce iş hayatında en fazla yer almadığını, mermercilikle uğraştığını ifade eden Acar, yaklaşık 1,5 yıldır da Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünde çalıştığını kaydetti. İlk yüz nakli yapılan kişi olduğu için kendisini "ayrıcalıklı" gördüğünü ifade eden Acar, diğer hastalar için de umut ışığı olduğunu vurguladı.
Acar, kendisiyle ilgili haberleri gördüğünde heyecanlandığını, nakil bekleyen hastaları bilgilendirmek ve organ bağışının artmasını sağlamak amacıyla il ve ilçeleri gezdiğini anlattı.
Gelecekle ilgili plan yapmadığını, hayatı akışına bıraktığını dile getiren Acar, "Hiç ummadığım bir anda yüz nakli çıktı ve Türkiye'de ilk oldum. Yarın ne olacağımız belli değil, bundan dolayı hayatı akışına bıraktım, hayat sürprizlerle dolu. Tek isteğim sağlıklı bir şekilde hayatımı sürdürmek" dedi.
- Uğur'a uğur getiren yüzük
Bir gazetecinin parmağındaki yüzüğünün özel bir anlamı olup olmadığını sorması üzerine Acar, yüzüğün kendisine uğur getirdiğini ifade etti. Yüzüğü, nakilden önce bir otelin inşaatında çalıştığı sırada bulduğunu ve iki gün sonra da nakil olduğunu söyleyen Acar, "Bu yüzüğün bana uğur getirdiğine inanıyorum. Çıkarmayı düşündüğüm tek bir gün var, Allah nasip ederse evleneceğim gün bunu çıkarıp, altın yüzük takacağım" diye konuştu.
Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği Başkanı Mehmet Şahan da Uğur Acar'ın nakil bekleyen diğer hastalar için umut olduğunu belirtti. Şahan, organ bağışına daha fazla önem verilmesini istedi.
- "5 yılda yüzü tamamen oturmuş olacak"
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uğur Acar'ın sağlığında herhangi bir problem olmadığını, normal hayatını sürdürdüğünü söyledi.
Acar'ın 2 yılda önemli bir iyileşme süreci geçirdiğini ve yüzünde herhangi bir sorunun olmadığını anlatan Özkan, 2 yıl içinde Acar'ın yüzünde ufak tefek operasyonlar yaptıklarını, bu aşamadan sonra ise yeni bir operasyon düşünmediklerini bildirdi.
Özkan, "Uğur Acar'ı mutlu görmek bizi de mutlu ediyor. Rahatlıkla yüzünü kullanabiliyor ancak 5 yılda tamamen yüzü oturmuş olacak" diye konuştu.
- 19 yıl sonra yüzü değişmişti
Manavgat ilçesine bağlı Gebece köyünde 40 günlükken evlerinde çıkan yangın sonucu yüzünde yüzde 90 oranında yanık oluşan ve 19 yıl bu şekilde hayatını sürdüren Uğur Acar, Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan nakledilen yüz ile yeni bir yüze kavuşmuştu.
Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından 21 Ocak 2012 tarihinde gerçekleştirilen yüz nakli, Türkiye'de ilk olmuştu. 2 yılda ise Türkiye'de 7 yüz nakli gerçekleştirildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER