ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 15:26

Türkiye'nin ilk siyam ikizleri 17 yaşına bastı

Türkiyenin ilk siyam ikizleri 17 yaşına bastı


Bundan 17 yıl önce 16 doktorun 7 saat süren operasyonu ile birbirinden ayrılan Türkiye’nin ilk siyam ikizleri Aydan ve Nurdan bugün liseye gidiyor. Tek yumurta ikizlerinin yaşadığı bütün sorunları ve ayrıcalıkları yaşayan ikizler lise birinci sınıfta eğitim görüyor.

23 Ağustos 1996 yılında Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Hancağız köyünde göğüs kafeslerinden birbirine yapışık halde ortak karaciğer ve bağırsak ile dünyaya gelen Aydan ve Nurhan hayata gözlerini açtıktan 6 ay sonra Almanya’da Prof. Dr. Ingolf Cuppik başkanlığındaki 16 doktorun katıldığı 7 saat süren operasyonla birbirlerinden ayrılmıştı.

Hasan ve Bediha Yıldız çiftinin 4 kız çocuğundan sonra dünyaya gelen siyam ikizleri Aydan ve Nurdan zorlu geçen hastane günlerinin ardından şimdi 17 yaşına geldi.

Halen Samandağ Bedii Sabuncu Lisesi'nde okuyan ikizlerin bedenleri bir olmasa da yaşananlara ruhları aynı tepkileri veriyor. Yaşamları sürecince bir çok şeyi aynı anda yaptıklarını gülümseyerek anlatan ikizler Aydan ve Nurdan ikiz çocuklarda görülebilecek tüm tanıları yaşıyor. Aile bireyleri başta olmak üzere okul arkadaşları ve öğretmenleri tarafından bile karıştırılan ikizler çoğu kez aynı rüyaları gördüklerini söylüyor. İkizlerden birinin vücudundaki her hangi bir ağrıyı diğer ikizinde hissettiğini söyleyen kardeşler, ses tonlarının aynı olmasından dolayı telefonda dahi ayırt edilemediklerini anlatıyor.

TIR şoförlüğü yaparak ailesini geçindiren ikizlerin babası Hasan Yıldız’da her sefer dönüşünde kızlarına büyük bir özlemle sarıldığını söylüyor. Zorlu bir çocukluk süreci geçiren kızlarının artık hayata tutunduğunu aktaran Yıldız yetkililerin kendilerini hiç aramamasından dert yandı. Çocuklarının artık hayata başarı ile tutunmasından dolayı mutlu olduğunu söyleyen Yıldız “Kızlarım büyüdü. Kimsenin yardımını almadan zorlu süreci atlattık. Kendi imkânlarımla büyüttüm kızlarımı. Çok şükür sağlıkları iyi. Tek isteğim çocuklarımla huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER