ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 12:07

Türkiye'nin ilk moda kütüphanesi ilgiyle takip ediliyor


Türkiye'nin moda sektöründeki ilk kütüphanesi İstanbul Moda Akademisi (İMA), Nişantaşı'ndaki modaseverler tarafından ilgiyle takip ediliyor. Modayla ilgili 5 bin 150 kitap, belirli aralıklarla çıkan 59 dergi, 9 trend tahmin yayını, elektronik dergi, veritabanlarını kapsayan koleksiyon ve moda çizimi üzerine kitapların bulunduğu kütüphaneyi, modaya meraklı, eğitim alan ya da modayı meslek edinen kişiler ziyaret ediyor.
İMA Direktörü Seda Lafcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk moda kütüphanesine sahip İMA'nın tekstil ve moda sektörüne çok büyük bir katkı sağladığını söyledi.
Kütüphanenin, moda alanında çalışanların ve araştırmacıların, nicelik ve nitelik olarak önemli bir eksiğini tamamlamak için 2008 yılında kurulduğunu anımsatan Lafcı, Türkiye'nin moda odaklı kütüphanesi olmaları dolayısıyla alanda ilk olma özelliğine sahip olduğunu dile getirdi.
Lafcı, Avrupa ve Amerika'da, moda tasarımı eğitimi veren birçok okulda, moda kütüphanesinin bulunduğuna işaret ederek, "Bazıları içerik ve yayın sayısı bakımından bizden büyük iken bazıları da bağlı olduğu moda okulunun bilinirliğine kıyasla kütüphanemizden daha küçük boyutlarda" diye konuştu.
-"Günde 60'a yakın kişi ziyaret ediyor"-
İMA kütüphanesinin herkese açık olduğuna dikkati çeken Lafcı, "İMA Kütüphanesini araştırma, inceleme ve tanıma amaçlı kullanmak isteyen kişiler, çalışma saatleri içinde ziyaretlerini gerçekleştirebilirler. Kış ve yaz dönemi arasında günde ortalama 60'a yakın modaya meraklı, bu işin eğitimini alan ya da modayı meslek edinen kişiler, kütüphanemizi ziyaret ediyor" ifadesini kullandı.
Lafcı, İMA Kütüphanesi'nin tekstil ve moda endüstrisinin ihtiyaç duyduğu moda ve moda tasarımcıları, moda tarihi, kalıp, dikiş, moda yönetimi ve pazarlaması, moda fotoğrafçılığı, çizim ve tasarım, portfolyo teknikleri, sanat, sanat tarihi, yönetim bilimleri, kültür ve kültürel çalışmalar gibi alanlarla ilgili kapsamlı kaynakları bünyesinde bulundurduğunu anlattı.
-"İngiltere, İtalya, Fransa ve ABD'den kitap satın alıyoruz"-
Kütüphanede 5 bin 150 kitap, belirli aralıklarla çıkan 59 dergi, 353 çoklu ortam materyali, 9 trend tahmin yayını, elektronik dergi ve veritabanlarını kapsayan koleksiyon ve moda çizimi üzerine kitapların bulunduğunu ifade eden Lafcı, şunları söyledi:
"Moda ve ilintili konularda ülkemizde maalesef çok fazla yayın yapılmıyor. Ancak Türkiye'de yayınlanan tüm yayınları da mümkün olduğunca yerli sağlayıcılar kanalıyla satın alıyoruz. Onun dışında yine yurt dışı sağlayıcılar kanalıyla daha çok İngiltere, İtalya, Fransa ve ABD'den kitap satın alıyoruz. Moda tasarımcılarının kitaplarına ayrılmış bölümde kullanıcılar, Türk ve yabancı tasarımcıların kitaplarına da ulaşıyor."
Lafcı, kütüphanenin bilinirliğinin her geçen gün arttığını ve hedeflerinin moda alanında daha çok kullanıcıya ulaşarak, kaynak taleplerini en iyi şekilde karşılamak olduğunu kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER