ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:25

Türkiye’nin ikinci büyük yanık ünitesi Sivas’ta açıldı

Türkiyenin ikinci büyük yanık ünitesi Sivasta açıldı


Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesi törenle hizmete açıldı. Bölgede tek olma özelliği taşıyan ünite, 8 adet servis yatağı, 4 adet yoğun bakım yatağı, pansuman odası ve ameliyathaneden oluşuyor. Yanık Ünitesinin, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Merkezi’nden sonra cihaz, yatak ve kapasite olarak ikinci sırada bulunduğu belirtildi.

Ünitenin açılış töreni öncesi Başhekimlik Hikmet Boran Konferans salonunda sunum gerçekleştirildi. Açılış konuşması yapan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Bölgede hizmet verebilecek bir birimin açılmasının hedefler arasında yer aldığını belirterek, “ Bugün ilkini açıyoruz. Önümüzdeki süreçte ise Tüp Bebek ve Kadın Doğum Hastanesini açacağız. Yanık Ünitesi bölgede çok kişiye hizmet verecek. Merkezimiz çok ciddi bir açığı kapatacak. Tüm Sivaslılara hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

İLK YANIK MERKEZİ 1974’TE KURULDU

Ünite hakkında bilgi veren Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Yanık Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan ise Türkiye’de toplam 46 yanık ünite ve merkezi olduğunu anlattı. Sivas’taki ünitenin ise İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Merkezi’nden sonra ikinci sırada yer aldığını vurguladı.

Yanığın insan organizmasının maruz kalabileceği en ciddi travma olduğunu söyleyen
Turan, "Yanık hastası özel hasta grubudur. İlk yanık hastanesi 1850 tarihinde ‘Burn House’ ismi ile Edinburg, ilk modern yanık merkezi ise 1947 yılında ‘Brook Army Hospital, Army Burn Center of the Surgical Research Unit’ ismi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1962 yılında da Shriners çocuk yanık hastanelerinin ilki kuruldu. ABD’de şu anda 172 adet yanık merkezi bulunmakta. Ülkemizde ilk yanık merkezi ise 1974 tarihinde GATA Ankara Yanık Merkezi’dir." diye konuştu.

Prof. Dr. Turan, Yanık’ta son 20 yılda elde edilen ilerlemeyle yüzde 20 olan başarının yüzde 80-90’lara çıktığını sözlerine ekledi.

Sunumun ardından CÜ Rektörü Faruk Kocacık’ın katılımıyla Yanık Ünitesi törenle hizmete açıldı. Açılışın ardından Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Yanık Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan, Rektör Kocacık ile basın mensuplarına üniteyi gezdirerek bilgi verdi.

CİHAN
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER