ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 01:45

"Türkiye’nin eşsiz bir ülke olduğunu ortaya çıkardı"

"Türkiyenin eşsiz bir ülke olduğunu ortaya çıkardı"


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye’nin demokrasi standartlarında Avrupa Birliği ile yarışan bir ülke olduğunu ifade etti. Bakan Çelik, “Arap Baharı’nda ortaya çıkan tabloda Türkiye eşsiz bir ülke olarak dikkat çekti.” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) tarafından düzenlenen ‘Adana ihracatının yıldızları ödül töreni'ne katıldı. Törende ödül alanlara plaket veren Bakan Ömer Çelik, “Sanayicinin üretim yapan insanın her zaman hayatta karşı karşıya olduğu sorunlar var. Dünyanın her tarafında daha fazla mücadele eder, daha çok eser ortaya koyarlar. Sanayicinin üretimi bir hayat tarzı, bir tutkudur. Kendi topraklarında tutkuyu daha yukarılara taşımak için kendi kendine yarışırlar.” dedi.

Adana’nın Türkiye’nin her yerine ürün ilettiğini vurgulayan Bakan Çelik, Çukurova’nın Türkiye’nin ticaret başkenti olarak yeniden dirilmeye başladığını kaydetti. Devletin öncülüğünde gelişmek ilerlemek için sivil toplum örgütlerinin bu işlere öncülük ettiğini aktaran Bakan Ömer Çelik, Türkiye’nin demokrasi standartlarında Avrupa Birliği ile yarışan bir ülke olduğunu ifade etti. Arap Baharında ortaya çıkan tabloda Türkiye’nin eşsiz bir ülke olarak dikkat çektiğini belirten Bakan Çelik şunları söyledi: “Güçlü bir ekonomi, bir istikrar abidesi olarak model olmuştur. Türkiye’nin yakaladığı bu rakamları kültürel değerlerimizle yoğurarak daha ileriye taşıyacağız. Bu unsurların hepsi birbirini besleyen gerekçelerdir. Demokrasimiz ne kadar gelişirse kültürel değerlerimiz de o derece artar. İllerimizde yapılan ödüllendirmeler sadece o il sınırları içerisinde kalmıyor, tüm ulusal ve uluslar arası ölçekte bir katkı sağlıyor. Her alanda Türkiye standartlarını yükseltmektedir. Bu rakamlarla da sabittir. Rakamlar ötesinde Adana ve Çukurova bir referans kaynağıdır.”

ZAFER ÇAĞLAYAN EKONOMİYLE ÖVÜNDÜ

İhracat yapan yatırımcıları kutlayan Bakan Zafer Çağlayan ise şunları söyledi. “Türkiye ihracatına geçen yıl 2 milyar dolar destek veren Adanalı ihracatçılarımızı ödüllendireceğiz. Geçen yıl Türkiye 55 ihracatçısıyla Türkiye tarihinde bir rekor yazdı. Geçen yıl 150 milyar 600 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Huzurlarınızda ihracatçılarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye ihracatla büyüyen, ihracatla kalkınan, istikrarlı üretimi, yatırımı yapan bir ülke haline gelmiştir. Bundan tam on yıl önce ihracat 36 milyar dolardı. 2012 yılında 152.6 milyar dolara çıktı. 41 milyar dolar da hizmet ihracatı ekleniyor. TİM Ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Bugün açıklanan 11 milyar 25 milyon dolar. Geçen yıla göre 5.6 milyar dolar daha fazla ihracat yapmışız. 2013’te ihracat rakamımız evvelallah 160 milyar doları da geçecek. 2023’te Türkiye 500 milyar dolar ihracat yapan bir ülke haline gelecek. 150 milyar dolar hizmet ihraç eden, 2 trilyon dolardan fazla milli geliri olan, kişi başına 25 bin doları olan ve 84 milyon nüfusu olan, dünyanın en büyük ekonomiye sahip bir ülke olacağız. Siyasi ve ekonomik istikrar devam ettiği sürece inşallah bu rakamları göreceğiz.”

"ARTIK HAMALLIK YAPMAYI BIRAKACAĞIZ"

Bundan sonraki dönemde bütün yatırımların ve ihracatın ileri teknoloji ile katma değeri yüksek sisteme çevirmek zorunda olduğunu vurgulayan Zafer Çağlaya, “Bizim ihracatımızın kilogram fiyatı bir dolar 46 senttir. Almanya’nın tam 4 dolardır. Japonya ve Güney Kore başta olmak üzere ekonomide önemli bir yere gelen ülkelerin çok arkasındayız. Marka tasarım ar-ge ve inavasyon olmazsa olmazımız olacak. Kaliteli kumaşlarımız var. Bizim 32 dolara sattığımız ceketi İtalyanlar 188 dolara satıyor. Aradaki fark tamamen marka ve tasarımdan ibaret. Bakanlık olarak artık teknoloji yatırımlarına, tasarım ve ar-geye büyük destekler vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Törende yapılan konuşmaların ardından ödül alan firma ve yatırımcılar, bakanlarla birlikte anı fotoğrafı çektirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER