ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 15:27

Türkiye'nin en büyük İHL'si Canik'e yapılıyor


Samsun'un Canik ilçesinde yapılması planlanan ve tamamlandığında Türkiye'nin en büyük ve modern okulu olacağı bildirilen Canik Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam-Hatip Lisesi, hayırseverlerin katkısını bekliyor. Başkan Osman Genç, "Tek başımıza da yaparız ancak herkesin bir tuğlası olsun istiyoruz." dedi.

        Arazisi Canik Belediyesi tarafından tahsis edilen Canik Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam-Hatip Lisesi'nin temel kazı çalışmaları sürüyor. Yaklaşık 40,5 dönüm alanda yapılacak projeyi hayata geçirmek isteyen Canik Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam-Hatip Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, bir kahvaltı organizasyonu yaptı. Meşe Kültür Tesisleri'ndeki kahvaltıda, lisenin Samsunluların katkısıyla yapılması ve inşaatına herkesin destek vermesi gerektiği vurgulandı.

        TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ

        Kahvaltıya Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Canik İlçe Milli Eğitim Müdürü Haluk Melekoğlu, Dernek Başkanı Mustafa Genç, dernek üyeleri, İlçe Müftüsü Şakir Pinal, mahalle ve köy muhtarları katıldı. Lise inşaatının geldiği aşamayı anlatan Canik Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam-Hatip Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Genç, "Burası camisi, kütüphanesi, kültür merkezi, yurtları, anaokulu ve spor salonu bulunan 80 derslikli Türkiye'nin en modern ve en büyük imam hatip lisesi olacak. Buraya Orta Asya'dan, Balkanlardan, Kuzey Afrika'dan öğrenci çekeceğiz. Böyle bir okulun yapımında biz herkesin katkısının olmasını istiyoruz. Samsunlular olarak birlikte bu okulu yapmalıyız. Bu büyük hareketi herkes benimsemeli" dedi.

        DEVASA BİR EĞİTİM YUVASI
        
        Canik Belediye Başkanı Osman Genç de yaptığı konuşmada, "Biz ülkelerin geleceğinin eğitimle şekilleneceğine inanıyoruz. bu nedenle bu okulumuza arsa tahsis ettik. 38 dönümü okul, 2,5 dönümü cami olmak üzere toplam 40,5 dönüm alan üzerinde kurulacak devasa bir projeden bahsediyoruz. Bu proje Samsun eğitiminin bir adım daha ileri gitmesine katkı sağlayacaktır. Şu anda temel kazıları devam ediyor. Bugünden itibaren bu projeye herkesin sahip çıkacağına inanıyorum" diye konuştu.

        HERKESİN KATKISI OLSUN

        Canik'e biri Samsun'un ilk özel üniversitesi olmak üzere 14 yeni eğitim yuvası kazandırdıklarına işaret eden Başkan Osman Genç, "Canik Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam-Hatip Lisesi sadece Canik değil, Samsun ve Karadeniz Bölgesi için çok önemli. Çünkü buraya bölgeden hatta yurtdışından öğrenciler gelecek, ilim öğrenecekler. Burada bir ilim yuvası yapılıyor. Böyle önemli bir eğitim yuvasında herkesin bir tuğla da olsa katkısı olması lazım. Biz bunu tek başımıza da yaparız, ancak istiyorum ki Samsunlular olarak birlikte yapalım, herkesin sahip çıktığı, katkısının olduğu, ortak yapılan bir okul olsun burası." şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER