ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Haziran 2013 Cuma 12:21

"Türkiye’nin elçilerini bekliyoruz"


Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın Kars ayağı için 15 ülkeden gelecek 80 öğrenciyi elçi olarak gördüklerini ve heyecanla onları beklediklerini söyledi.

Başkan Bozkuş, Şehir Stadyumu'nda 9 Haziran’da gerçekleşecek Türkçe Olimpiyatları etkinliğine sayılı günler kala yaptığı açıklamada, Kars’ın coğrafi konumu itibariyle geçmişine bakıldığı zaman birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, Türkçe Olimpiyatlarının Kars’ta yapılmasının kendilerini gururlandırdığını ve onurlandırdığını belirtti. Etkinliğin şehre çok ciddi manada katkısı olacağına inandığını dile getiren Başkan Bozkuş, “Bugün 140 ülkeden öğrenciler ülkemizde Türkçe konuşup bizlerle anlaşıyorlar. Bu projenin hayata geçmesinde emeği olan herkesi kutluyorum ve saygı duyuyorum. Çünkü böylesine bir projeyi devlet olarak korkunç derecede maddi kaynak aktararak yapsak dahi başarılı olamayabilirdik.” dedi.

Türkçenin çocuklarının yarın büyüdüklerinde ülkelerinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına birer elçi olacaklarını vurgulayan Başkan, “Belki de birçoğu yarın kendi ülkesinde başbakan, cumhurbaşkanı olacaklar. Bu organizasyonu şöyle düşünüyorum; bir binanın temelini ne kadar sağlam atar, üzerine statik hesaplarınızı ne kadar sağlıklı yaparsanız o bina yükselir. Ve uzun süre ayakta kalır. Ben bu organizasyonu böyle görüyorum ve bakıyorsunuz ki çok şükür temeller çok sağlıklı atılıyor. Avrupalı dilini sömürge aracı olarak kullanıp ekonomik kaynakları elde ederken burada bizim insanımız almadan vermeyi ve kardeşliği öğretiyor.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER