ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mart 2013 Pazar 22:46

"Türkiye'nin Avrupa ile kader bilrliği var"


AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB'deki ''akıl tutulmasının'' eninde sonunda geçeceğini belirtti.
     AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, "SKYTÜRK360" televizyonunda katıldığı "Wilco ile Pazar Pazar AB" adlı programda, AB'deki akıl tutulmasının eninde sonunda geçeceğini belirterek, Türkiye'nin Avrupa'yla kader birliği olduğunu söyledi.
     Bağış, Türkiye'nin çok ciddi reformlar gerçekleştirdiğini vurgularken, son bir yılda AB yolunda yapılan reformlara bakıldığında Türkiye'deki hükümetin Avrupa'nın en reformist hükümeti olduğuna işaret etti. Hiçbir AB üyesi ülkede bu kadar çok reform yasası geçmediğine değinen Bağış, "Türkiye çok daha zengin ve güçlü bir ülke oldu. Bunda da AB reformlarının çok büyük payı var. Biz AB reformlarını kendi vatandaşımızın çıkarları için önemsiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Türkiye'de AB reformlarına karşı değil, AB'nin ikiyüzlü tavırlarına karşı tepki olduğunu kaydeden Bağış, bunun çözümünün de Brüksel ve AB üye ülkelerinin başkentlerinde olduğunu anımsattı.
     Bağış, Türkiye'nin AB sürecinin önündeki en büyük engeli önyargıların oluşturduğunu belirtirken, "Bunun kırılması için bıkmadan, usanmadan, yorulmadan kendimizi anlatmamız lazım. Türkiyesiz bir Avrupa garip kalır. AB kıtasal bir barış projesidir, bu kıtasal projeyi küreselleştirecek özellik, Türkiye'nin üyeliğidir. Eninde sonunda Türkiye'nin üyeliğini hep beraber göreceğimize inanıyorum" dedi.
     "AB ile aslında kader birliğimiz var. Çünkü Türkler son bin yıldır, Batı'ya doğru ilerleyen bir millettir" ifadelerini kullanan Bağış, Türkiye'nin büyüme hızında AB'nin çok ilerisinde olduğunu belirterek, Türkiye'nin geçen sene yüzde 8, AB'nin ise yüzde 1,5 oranında büyüdüğünü hatırlattı ve OECD rakamlarının 2050'de Türkiye'yi Avrupa'nın ikinci en büyük ekonomisi olacağını hesapladığını vurguladı.
     Bağış, Türk ürünlerinin Avrupa'da çok daha fazla ilgi gördüğünü söylerken, AB fonlarıyla 18 milyon hayvana küpe takıldığını ve sadece su ürünleri alanında Avrupa'ya yapılan satışın 1 milyon avronun üzerine çıktığını kaydetti.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER