ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 11:28

Türkiye'nin 7'nci yüz nakli


Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen Ali Emre Küçük'ün yüzünün bir bölümünün, Recep Kaya'ya nakledileceği bildirildi.
Yaklaşık 10 gün önce zehirlenme sonucu kaldırıldığı Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen ve organları ailesi tarafından bağışlanan Ali Emre Küçük'ün (34) kalbi Ankara'daki bir hastaya, böbrekleri aynı hastanedeki hastalara, yüzü ise Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Recep Kaya'ya nakledilecek.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yüz alım işlemlerini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaya'ya kısmi yüz nakli yapılacağını söyledi. Diğer nakillerde tam yüz nakli operasyonu gerçekleştirildiğini hatırlatan Özkan, bu hastada sadece yüzün orta kısmının alınacağını bildirdi.
- "Yakışıklı haline dönmek istiyor"
Türkiye'nin 7'nci yüz nakli yapılacak Recep Kaya'nın halası Ulviye Peközer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaya'nın küçükken çok yakışıklı bir çocuk olduğunu, ortaokul son sınıftayken babasına ait evde bulunan silahla oynadığı sırada talihsiz bir kaza yaşadığını söyledi.
Kaza sonrası yüzünden yaralanan yeğeninin 4 yıldır tedavi gördüğünü dile getiren Peközer, bu süre içerisinde 40'a yakın operasyon geçirdiğini kaydetti.
Recep'in bu olaydan sonra psikolojik olarak kötü bir sürece girdiğini, arkadaşlarının arasına katılmaktan sürekli çekindiğini anlatan Peközer, "Recep, küçükken çektirdiği fotoğrafı yanında getirerek doktora göstermek istiyordu. Fotoğrafı bana bıraktı ve benden doktora göstermemi istedi. Çünkü o fotoğraftaki yakışıklı haline tekrar dönme umudu içerisinde" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER