ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 20:10

Türkiye'nin 5'inci yüz nakli


Türkiye'nin 5'inci yüz, ilk çene nakli yapılan Recep Sert, yeni yüzüyle ilk Kurban Bayramı'nı ailesiyle geçirmek üzere İnegöl ilçesine geldi.
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından 18 Temmuz'da yüz nakli yapılan Recep Sert, Kurban Bayramı'nı memleketinde geçirmek üzere ağabeyleri Güven ve Metin Sert ile İnegöl'deki evine geldi.
Recep Sert, basın mensuplarının görüntü almasına izin vermedi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve İnegöl Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Hayrettin Göçmen, enfeksiyon riski nedeniyle evde özel hazırlanan tek kişilik odada kalan Recep Sert'i ziyaret etti.
Göçmen, Recep Sert'i muayene ederek, iğnelerini yaptı.
Milletvekili Şahin, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Türk hekimliğinin ve tıp dünyasının son dönemde önemli yollar katettiğini vurgulayarak, Akdeniz Üniversitesi'ndeki doktorların Recep Sert'e de yüz nakli yaptığını hatırlattı.
Recep Sert'in, iyileşmesi üzerine bayram nedeniyle ailesinin yanına gönderildiğini belirten Şahin, "Biz de İnegöl Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısıyla ziyaret ettik. Olur ya bir aksilik olursa bir an evvel müdahil olalım ve tedbirler konusunda hastanemiz hazırlıklı olsun diye. Hocam geldi, aileye iletişim bilgilerini de verdi. Biz buradan hastaneye nakli konusunda da kendisine gereken desteği vereceğiz. Hasta olmamasını diliyoruz. Buradan da sağ salim hastanesine gider" diye konuştu.
Şahin, Recep'in moral durumunun çok iyi olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
"Ailesinin de moral durumu çok iyi. Hocalarımızın verdiği desteklerden dolayı da çok müteşekkirler. Hükümetimizin verdiği destekten de çok müteşekkirler. Ben de bu müteşekkirlerini duymaktan dolayı çok memnun oldum. Bayram izni gibi diyelim. Bir an önce sağ salim hastaneye tekrar kavuşur ve tedavi süreci devam eder. Başarılı bir operasyon. Kendisinin dinamik olması ve kendisini çok iyi hissetmesi bizi ayrıca memnun etti. Recep kardeşimizle ilgili 3-4 günlük ziyaretinde İnegöl Devlet Hastanesi tüm imkanları ile destek verecek. Ben Recep'e de ailesine de 'geçmiş olsun' diyorum."
-"Mutluyuz, sevinçliyiz"
Baba Cafer Sert ise şunları dile getirdi:
"Mutluyuz, sevinçliyiz. Sayın vekilimiz geldi ziyaret etti. Vekilimize ve devletimize de teşekkür ediyorum. Bunlar devlet gücüyle yapılan bir şey. Recep birkaç gün kalacak. Ailece mutluyuz. Ameliyattan sonra görmüştük ama eve ilk defa geldi. Biz oğlumuzun yeni yüzüne oradayken görüp alışmıştık. Morali iyi, bizim moralimiz de iyi. Eşin, dostun ve devletin desteğiyle moral buluyoruz."
Muğla'da 17 Temmuz'da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza'dan (43) alınan yüz ve çene, 18 Temmuz'da, temizlediği silahın ateş alması sonucu yüzünden yaralanan 27 yaşındaki Recep Sert'e nakledilmişti. Recep Sert, 91 gündür Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi görüyordu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER