ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 15:07

Türkiye'den Özbekistan'a eğitim desteği


 Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Özbekistan'ın Karşı şehrindeki bir okula bilgisayar sınıfı kuruldu.
     TİKA'dan yapılan açıklamaya göre, Özbekistan Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal İnisiyatifleri Destekleme Fonu işbirliğiyle yürütülen Kapsayıcı Eğitim Projesi'yle, engelli çocukların sağlıklı çocuklarla aynı fiziksel ortamda, eşit şartlarda eğitim görmeleri amaçlanıyor.
     Proje kapsamında Özbekistan'ın 12 kentindeki 40 anaokulu ve bir ilkokul pilot olarak seçildi. Bu okullarda bin den fazla engelli öğrenci eğitim alıyor.
     Çalışmalar kapsamında, Karşı ilinde bulunan 10 numaralı okulda bilgisayar sınıfının tadilatı yapılarak gerekli teknik ekipmanlar TİKA tarafından temin edildi. Bilgisayar sınıfı kurulan okulda 20'si engelli 451 öğrencinin öğrenim görüyor.
     Özbekistan Milli Eğitim Bakanlığı Engelli Çocukların Rehabilitasyonu Şubesi Başkanı Huri Kalbaeva, sınıfın açılış törenindeki konuşmasında, projenin engelli çocukların hayata kazandırılması için gerekli olan eğitimi almalarında büyük önem taşıdığını söyledi.
     Kalbaeva, desteğinden dolayı TİKA ve diğer kurumlara teşekkür etti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER