ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Kasım 2014 Pazar 14:23

Türkiye ve Azerbaycan 'lavaş' için UNESCO'ya başvuruyor

Türkiyeden "lavaş" hamlesi

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Azerbaycan ile birlikte "lavaş" başta olmak üzere bir dizi konuda dosya hazırlayıp kültür mirası kapsamına alınması için UNESCO'ya başvuracaklarını söyledi.


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Türkiye Kültür Haftası" açılış etkinliğine katılmak ve temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da mevkidaşı Ebülfes Garayev'le görüştü. İki ülke 'lavaş' başta olmak üzere pek çok dosyayı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine ortak dosya olarak vermeye hazırlanıyor.

Bakanlıkta düzenlenen görüşmede konuşan Çelik, Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak tarihine vurgu yaparak iki ülkenin geleceğe bakışının da ortak olduğunu belirtti. 

Azerbaycanlı mevkidaşıyla anlaşamadıkları hiçbir konunun olmadığını ve her görüşmede anlaştıkları konuların daha da arttığını ifade eden Çelik, iki ülke arasında ekonomik ve siyasi konularda çok büyük gelişmeler elde edildiğini, kültürel konulardaki ilişkilerin de daha ileriye taşınmasının önemine işaret etti.

LAVAŞ DOSYASI HAZIRLANDI

Görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çelik, Azerbaycan'la çok önemli projeler yapacaklarını söyleyerek şu bilgileri verdi:

"Lavaş başta olmak üzere pek çok dosyayı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine ortak dosya olarak vereceğiz. Köroğlu konusunda da ortak dosya çalışmamız var. Biri kültür, diğeri turizm sürekli çalışan iki komite kuracağız. Bu komiteler altı ayda bir bakan yardımcıları başkanlığında bir araya gelecekler. Biz de senede bir kez bir araya gelerek onların çalışmalarını gözden geçireceğiz. Tarihi İpekyolu ve Dede Korkut'un tarihi mirasının canlandırılması konusunda ortak projeler yapacağız."

İki ülke arasında gerçekleştirilen enerji projeleri konusunda da önemli kararlar aldıklarını bildiren Bakan Çelik, "Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve TANAP gibi projeler üzerinde kültürel projeler gerçekleştireceğiz. Enerji projelerimize kültürel boyut kazandıracağız. Ayrıca karşılıklı olarak yapılan kültür haftalarının da sürelerini artıracağız" dedi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER