ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 16:46

Türkiye'den KKTC'ye Su Temin Projesi


KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Türkiye'den Su Temin Projesi'nin hiçbir aksaklık yaşanmaksızın devam ettiğini ve 2014'de tamamlanacağını bildirdi.
    
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Amcaoğlu, Su İşleri Dairesi'nin 2012 yılında ihale edilen ve halen devam eden projelerin basına sunumu amacıyla Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nda basın toplantısı düzenledi.
    
Ali Çetin Amcaoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'den getirilecek suyun, KKTC'deki iç dağıtımını içeren 480 kilometrelik su dağıtım ağı projesinin çalışmalarının tamamlandığını, kısa sürede ihaleye çıkılacağını kaydetti.
    
KKTC Su Temin Projesi'nin hedefledikleri gibi 2014'te tamamlanmasını beklediklerini, bu kapsamda iç hatların yüzde 90'dan fazlasının yenilendiğini dile getiren Amcaoğlu, geriye kalan hatların da bu yıl tamamlanacağını söyledi.
    
Eski hatlardaki kaçakların tartışma konusu olduğuna işaret eden Amcaoğlu, yaptıkları çalışmalarla bu tartışmalara son vermeyi hedeflediklerini belirtti.
    
Bakanlık olarak 2 yıldan uzun süredir bu projeyle ilgili her türlü tedbiri aldıklarına dikkati çeken Amcaoğlu, ''Projeye, Türkiye'den alınan finansman desteğinin ciddi katkısı oldu. Bu bağlamda Anavatan yetkililerine teşekkür ederiz. İnşallah 2014 yılında su projesiyle ülkemiz insanına çok daha sağlıklı, içilebilir su temin etme olanağı yakalamış olacağız'' dedi.
    
Sağlıklı ve içilebilir su
    
Amcaoğlu, çalışmalarda herhangi bir aksaklık olmadığını, Alaköprü Barajı'ndaki çalışmaların yarıdan fazlasının tamamlandığını belirterek, Geçitköy Barajı'ndaki çalışmaların da hızla devam ettiğini, çalışmaları sık sık yerinde incelediğini kaydetti.
    
Deniz altından geçecek boruların Türkiye'de imal edildiğini belirten Amcaoğlu, bu boruları döşemenin 3 ay gibi süre alacağını, monte etme işlemi için uygun mevsimin bekleneceğini ifade etti.
    
Karadan geçecek hatlarla ilgili çalışmaların ise bir süre önce başlatıldığı bilgisini veren Amcaoğlu, Güzelyurt Geçitköy'deki çalışmaların halk tarafından gözlemlenebileceğini ifade etti.
    
Borularla Türkiye'den su getirme projesinin KKTC'nin 100 yıllık geleceğini ilgilendiren önemli bir proje olduğunu dile getiren Amcaoğlu, şöyle devam etti:
    
''Biz de bu sorumluluk bilinciyle tüm yerleşim bölgelerinde doğabilecek sıkıntıları çözmeye yönelik çalışmaları hızla sürdürüyoruz. Su gelmeden önce ülke genelinde çalışmalar tamamlanacak. 3-5 aylık sürede 2013 yılında öngörülen yatırımların ihaleleri sonuçlandırılacak. Türkiye'den getirilecek suyun KKTC'deki iç dağıtımını içeren 480 kilometrelik su dağıtım ağıyla ilgili proje çalışmaları tamamlandı ve kısa süre içinde ihaleye çıkılacak.
    
Su ülke için son derece önemli bir ihtiyaç. Amaç halka daha sağlıklı ve düzenli şekilde içme ve kullanma suyu sağlamak. Su kayıplarını azaltmak.''
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER