ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 13:45

Türkiye'den Bosnalı kardeş belediyelere yardım eli


Bosna Hersek'in doğusunda bulunan ve savaş zamanında verdiği direniş nedeniyle ''Bosna'nın Çanakkalesi'' olarak adlandırılan Gorajde ile Gaziantep'in Şahinbey Belediyesi arasında "kardeş belediye" protokolü imzalandı.
     Ülkenin doğusunda yer alan ve bölgede Bosna Sırp Cumhuriyeti sınırlarında yer almayan en büyük belediye olma özelliği taşıyan Gorajde kentinde kardeş belediye protokolü imzalanması nedeniyle düzenlenen törene, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gorajde Belediye Başkanı Muhamed Ramoviç, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Reşat Özcan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Saraybosna Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç, Gaziantep Emniyet Müdürü Ömer Aydın, Gorajde Müftüsü Hamed Efendiç, Gaziantep'ten milletvekilleri ile Şahinbey Belediye Meclis üyeleri ve Gorajde Belediyesi çalışanları katıldı.
     Gorajde Belediye Başkanı Muhammed Ramoviç, törende yaptığı konuşmada, Ankara'nın Keçiören Belediyesi ile önceden kardeş belediye olduklarını ve kendileri aracılığıyla bugün yeni bir kardeş belediye daha edindiklerini söyledi. Ramoviç, iki belediyeyi bir araya getirdiği için Keçiören Belediye Başkanı Ak'a teşekkür etti.
     Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu ise ilk kez geçen yıl belediye meclis üyeleriyle birlikte Bosna Hersek'i ziyaret etme imkanı bulduklarını ve bu ziyaret sırasında ülkeyi çok sevdiklerini söyledi.
     "Daha sonra kardeş belediyemiz olan Keçiören Beledesi ile görüştük. Onlar, kendilerinin Gorajde ile kardeş belediye olduklarını ve istersek bizim de kardeş belediye olabileceğimizi söylediler" diyen Tahmazoğlu, "Ayrıca, buraya bir kültür merkezi yapmak istediklerini ve dilersek bizim de bu projeye ortak olabileceğimizi söylediler. Biz de memnuniyetle kabul ettik" dedi.
     Tahmazoğlu, Gorajde ile Gaziantep arasındaki tarihi benzerliğe de atıfta bulunarak, Gorajde'nin Bosna'daki savaşta 4 yıl boyunca kuşatma altında tutulduğunu ve buradaki sivil Boşnak halkın kendi imkanlarıyla silahlar yaparak büyük bir direniş gösterdiğini ve düşmana teslim olmadığını vurgulayarak, aynı şekilde Gaziantep'in de Fransız ve İngiliz işgalcilere karşı benzer bir mücadele yürüttüğünü vurguladı.
     Tahmazoğlu, bu nedenle Gorajde ile Şahinbey arasındaki kardeşliğin çok anlamlı olduğunu kaydetti.
    
     -Gorajde Kültür Merkezi-
    
     Törende konuşan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise Bosna Hersek'e ilk kez 2009 yılında, Gorajde'deki Kayseri Camisi'nin açılışına geldiğini söyledi.
     Hem Şahinbey ile hem de Gorajde belediyesi ile kardeş olduklarını belirten Ak, "Burada güzel şeyler yapmak istiyoruz. Buranın insanlarıyla ilgilenmek istiyoruz" dedi.
     Kayseri Camisi'nin yanına bir kültür merkezi yapılmasına dair projeden Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu'na bahsettiğinde kendisinin de bu projeye ortak olmak istediğini kaydeden Ak, "İnşallah bu projeyi bitirerek açılışta da hep beraber olacağız. Hepimize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.
     Törende ayıca, TİKA Saraybosna Koordinatörü Oruç ve Gorajde Müftüsü Efendiç de birer konuşma yaptı.
     Kayseri Müftülüğü tarafından inşa edilen ve 2009 yılında hizmete açılan Drina Nehri kenarındaki bölgenin en büyük camisi olan Kayseri Camisi'nin bahçesine yapılması planlanan Gorajde İslam Kültür Merkezi, yaklaşık 1,8 milyon dolara mal edilecek. Şahinbey ve Keçiören belediyeleri tarafından finanse edilecek projenin, TİKA tarafından uygulanacağı ve çalışmaların yaklaşık bir ay içerisinde başlayacağı belirtildi.
     Gorajde İslam Kültür Merkezi bünyesinde, medrese (imam hatip lisesi), konferans salonu ve el sanatları eğitim merkezi yapılması planlanıyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER