ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 21:42

Türkiye'den Batı Afrika ülkesine yardım eli


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından bağımsızlığını kazandığı günden bu yana ekonomik ve siyasi sorunlarla karşılaşan Gine'nin Bissau Belediyesi'ne malzeme desteğinde bulunuldu.
TİKA 'dan yapılan yazılı açıklamada, Bissau Belediyesi'ne malzeme desteği sağlandığı belirtilerek, "Anılan belediye tarafından talep edilen büro ve topoğrafi malzmeleri, Bissau Belediye Başkanı Antono Arthur Sanha, TİKA ve Türkiye Sağlık Bakanlığı yetkililerinin bulunduğu bir törenle teslim edildi" denildi.
Açıklamaya göre, törende konuşan Bissau Belediye Başkanı Sanha, yaşanan siyasi sıkıntılar sonrasında, birçok hükümet ve uluslararası örgütün Bissau'ya verdiği desteği kesmesine rağmen Türkiye'nin yardımlarına devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sanha, desteklerinden dolayı TİKA'ya teşekkürlerini iletti.
Gelecek aylarda, yaşanan nitelikli personel eksikliğini gidermek amacıyla Bissau Belediyesinden 5 uzmanın Türkiye'de topografi alanında eğitim görmesi de planlanıyor.
Batı Afrika'nın gelişmişlik düzeyi en düşük ülkelerinden Gine Bissau'nun başkenti olan Bissau, yaklaşık 400 binlik nüfusuyla ülkenin idari ve ekonomik merkezi konumunda olmasına rağmen, bağımsızlığını kazandığı günden bu yana ekonomik ve siyasi sorunlarla uğraşıyor. Ülkede yaşanan finansman sıkıntısı, her alanda temel hizmetlerinin aksamasına neden oluyor. Ülkede 2012 yılında yaşanan askeri müdahale sonrasında birçok ülke, Gine'nin her alanda çok büyük ihtiyaçları bulunmasına rağmen, yardım faaliyetlerini askıya almıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER