ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ağustos 2014 Cumartesi 18:35

Türkiye'deki yaralı Azeri askerler

Türkiyedeki yaralı Azeri askerler

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çıkan çatışmalarda yaralanan ve Türkiye'ye getirilen yaralı Azeri askerleri, Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti.Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilen, iki bacağını da kaybeden 19 yaşındaki asker Serhan Tahirzade ile acil serviste yakından ilgilenen Kafkas, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Oldukça bitkin olduğu gözlenen ve güçlükle konuşabilen Tahirzade, AA muhabirinin sorularına kısa yanıtlar verdi.

Tahirzade, sağlığının iyi olduğunu, tedavi için Türkiye'ye getirilmekten memnuniyet duyduğunu dile getirerek, kendisine burada iyi bakıldığını ve yakından ilgilenildiğini belirtti.

Bakan Yardımcısı Agah Kafkas da, yaralıyı tedavisi yapıldıktan sonra ülkesine yürüyerek göndermek istediklerini söyledi.

Türkiye'nin her türlü imkanının seferber edileceğini vurgulayan Kafkas, ambulans uçakların dünya standartlarında olduğunu, doktor ve hemşire bulunduğunu, teknik donanımın da gelişmiş düzeyde bulunduğunu belirtti.

Ambulans uçaklarda, yoğun bakım şartlarında gereken müdahalenin yapıldığını anlatan Kafkas, "Askerleri her türlü tedbiri alarak getirdik. Hastanemiz Türkiye'nin önemli markalarından birisidir. Ekibimize çok güveniyoruz. İnşallah bu arkadaşlarımıza Allah şifa verecek ve memleketlerine göndereceğiz" dedi.

Dünyanın çeşitli bölgelerinden hastalar getirdiklerini anımsatan Kafkas, çatışma olan bölgelerdeki bu durumun bir an önce sona ermesi, akan kanın durması temennisini dile getirdi.

Hastanenin Başhekim Yardımcısı Levent Öztürk de, ateşli silahla yaralanan hastanın ülkesinde sağ bacağının diz üstünden, sol bacağının ise diz altından kesildiğini anlattı.

Sağ akciğerinde de yaralanma olan hastaya ayrıca ülkesinde göğüs tüpü yerleştirildiğini belirten Öztürk, hastanede, göğüsteki yaralanmaya yönelik daha ileri tetkik ve tedavi yapılacağını, ayakları için de plastik cerrahi ve ortopedi uzmanlarının değerlendirmesi çerçevesinde cerrahi operasyon gerçekleştirileceğini bildirdi.

Öztürk, ameliyatla hastanın bacaklarındaki açık yaraların kapatılacağını belirterek, yaralının hayati tehlikesinin bulunmadığını, bulgularının stabil olduğunu söyledi.

Hastanedeki diğer hasta, karın bölgesinden kurşunla yaralanan 19 yaşındaki Elvin Askerov'un da genel cerrahi servisince değerlendirildiğini ifade eden Öztürk, ülkesinde yapılan ilk müdahalede Askerov'un bağırsaklarının dışarıya ağızlaştırıldığını, hastanede çekilecek tomografiyle tedaviye karar verileceğini, hastanın ayrıca göğüs bölgesinde de yaralanma olduğunu belirtti.

Başhekim Yardımcısı Levent Öztürk, hastanedeki her iki hastanın da bilinçlerinin açık olduğunu bildirdi.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören yaralı asker Adalet Memmedov'un ise bir gözünü kaybettiği, menenjiti bulunduğu ve beyninden karnına cerrahi bir işlem uygulandığı bildirildi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER