ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Mart 2013 Çarşamba 11:53

Türkiye’deki Suriyeli çocukların durumu iyileştiriliyor


Avrupa Birliği (AB) ve UNICEF-Türkiye, Türkiye’deki kamplarda yaşayan ve çeşitli güçlüklerle karşılaşan okul çağındaki 4-18 yaş arasındaki Suriyeli çocuklara ve gençlere yardım amacıyla “Türkiye’deki Suriyeli Çocukların Durumlarını İyileştirme” projesi başlattı. Yaklaşık 18 ay süreli projenin toplam bütçesi 5,6 milyon Avro olup bunun 4,75 milyon Euroluk bölümü AB İstikrar Aracı’ndan karşılanacak.

    Proje, istikrar ve süreklilik duygusunun yeniden tesisine katkıda bulunmak amacıyla Suriyeli çocukların ve gençlerin güvenli, katılımcı ve kapsayıcı eğitim olanaklarına ve boş zaman-oyun mekânlarına erişimlerine yardımcı olmayı öngörüyor. UNICEF’in uygulamadaki ortak kuruluşu Türkiye Kızılay Derneği iken UNICEF ayrıca Dışişleri Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarla yakın işbirliği içinde olacak.

    O"KUL ÇAĞINDAKİ 97 BİR SURİYELİ ÇOCUK HEDEFLENİYOR"

    Şiddetten kaçan ilk Suriye yurttaşları Türkiye’ye 2011 yılının Nisan ayında ulaşmıştı. Halen Türkiye’de 190 bini aşkın Suriyeli kamplarda yaşarken, önemli bir bölümünü çocukların oluşturduğu azımsanamayacak sayıda Suriyeli de kampların dışında bulunmaktadır. Bu ortak proje, okul çağındaki 97 bin çocuğu hedeflemektedir.

    UNICEF Türkiye Temsilcisi Ayman Abulaban, AB ile ortak girişimin başlatılması dolayısıyla memnuniyetini dile getirdi ve “Bu Suriyeli çocuk ve gençlerin eğitimi gibi kritik bir konunun AB ortaklığıyla desteklenmesinin ilk adımıdır.” dedi.

    AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Elçi Jean-Maurice Ripert de projenin Avrupalıların, başta en güç durumdakiler olan çocuk ve gençler olmak üzere, Suriye’deki krizden etkilenen insanlarla dayanışmasının bir ifadesi olduğunu belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER