ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 23:15

"Türkiye'deki olayları çok yakından takip etmeyi sürdürüyoruz"


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Taksim Gezi Parkı odaklı olaylarla ilgili, "Tansiyonu yatıştırmaya dönük çabalardan memnuniyet duyuyoruz ve referandum önerisi dahil olmak üzere, bu durumu, siyasi yelpazedeki tüm görüşleri dikkate alarak, diyalog yoluyla çözmeye yönelik girişimleri destekliyoruz" dedi.

Psaki, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, Türkiye'deki olayları çok yakından izlemeye devam ettiklerini ve tüm tarafları, itidal göstermeye ve şiddetten kaçınmaya çağırdıklarını belirtti.

Sözcü Psaki, açıklamasında şunları kaydetti:

"Daha önce de birkaç kez dile getirdiğimiz gibi, Türkiye'deki olayları çok yakından takip etmeyi sürdürüyoruz. Tansiyonu yatıştırmaya dönük çabalardan memnuniyet duyuyoruz ve referandum önerisi dahil olmak üzere, bu durumu, siyasi yelpazedeki tüm görüşleri dikkate alarak, diyalog yoluyla çözmeye yönelik girişimleri destekliyoruz. Ayrıca tüm tarafları, itidal göstermeye ve şiddetten kaçınmaya çağırıyoruz. Son iki haftadır birkaç defa üzerinde konuştuğum, endişeler uyandıran hadiseler oldu ve dolayısıyla bunu takip etmeyi sürdürüyoruz."

Psaki ayrıca, "medya kuruluşlarına yönelik, özgür bir basının normal fonksiyonlarını icra edememeleriyle sonuçlanan herhangi bir baskıdan rahatsızlık duyduklarını" kaydederek, "Son günlerde bunun olduğunu da gördük" ifadesini kullandı.

Sözcü Psaki, "Bence burada Türkiye açısından en önemli şey, medya ve basın özgürlüğüne saygı göstermesi ve buna aykırı düşecek adımlar atmaması" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER