ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 15:35

Türkiye'deki Mısırlılar'dan protesto


Türkiye'de yaşayan Mısırlılar, Eminönü Yenicami önünde toplanarak, askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılanmasını protesto etti.
Ellerinde taşıdıkları Muhammed Mursi'nin posterleri, döviz ve pankartlarla caminin dış merdiveninde toplanan Mısırlılar, burada "rabia" bayrakları sallayarak sloganlar attı, ezgiler okudu.
Megafonla açıklama yapan Mısırlı araştırmacı-yazar Ahmet Yusu, "3 Haziran'da Mısır'da bir darbe oldu. Cunta yönetimi, Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi devirdi. Bu darbeden sonra cunta yönetimi tarafından binlerce kişi katledildi. Bugün de cumhurbaşkanımızı yargılamaya başladılar. Biz hiçbir şekilde bunu kabul etmiyoruz, Cunta yönetimini kabul etmiyoruz. Bu cunta yönetimi ile demokrasi yanlıları arasındaki mücadele devam edecek. Bu mücadele kısa da sürebilir, uzun da... Türkiye halkıyla ve devletiyle yanımızda oldu zaten ve olmaya devam ediyor. Sizlerden de bize katılmanızı ve protestomuza destek vermenizi istiyoruz" dedi.
Grup, ellerinde Mısır'daki darbe karşıtı gösterilerde cunta yönetimi tarafından öldürülen kişilerin fotoğraflarını taşıdı.
Arapça olarak, "Suriye'deki ve Mısır'daki direnişe devam", "Mısır'a selam", "Mursi'ye özgürlük", "Defol Sisi", "Seninleyiz Mursi", "Darbeci firavunlar döktükleri kanda boğulacaklar", "Katil Sisi Mısır'dan defol", "Özgürlük" sloganları atan grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER