ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 18:48

Türkiye’deki Kırımlılar: Yaşananlar ‘sirk’ ve ‘tiyatro oyunu’


Türkiye’de yaşayan Kırım Türkleri, Ukrayna’ya bağlı Kırım topraklarında yaşananların, senaryosu başka yerlerde yazılmış ‘sirk’ ve ‘tiyatro oyunu’ olduğunu belirterek, tepkilerini dile getirdi.
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Namık Kemal Bayar, Kırım Parlamentosu’nda ‘Kırım'ın bağımsızlığı hakkında’ kararnamenin kabul edilmesini kesinlikle tanımadıklarını vurgulayarak, bir parlamentonun 20 günde 4 kez bağımsızlık ilan etmesini tarihte trajikomik olarak anılacağını söyledi.
Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine açıklama yapan Bayar, Türkiye’de Kırım ile bağlarını bir şekilde sağlayan 4 milyondan fazla Kırım Türk’ü yaşadığına işaret ederek, kendileri için en önemli olan şeyin, Türkiye’nin verdiği desteği bu dönemde daha da artırması olduğunu söyledi.
Kırım Tatarlarının nihai hedefinin Kırım yarımadasının özerk bir cumhuriyet olarak, uluslararası kurallar çerçevesinde Ukrayna toprakları içerisinde yer alması olduğunu ifade eden Bayar, mücadelelerinin bu yönde devam edeceği kararlılığını anlattı.
ABD’nin Rusya’ya uygulamaya başladığı ilk yaptırımları ise basit olarak değerlendiren Bayar, Rusya’ya ekonomik ve siyasi yaptırımların en sert şekilde uygulanması gerektiğini belirtti.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER