ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 18:22

'Türkiye'de kırılma süreci yaşanıyor'

Türkiyede kırılma süreci yaşanıyor


Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Türkiye’nin ve dünyanın ciddi bir değişim ve dönüşüm sürecinde olduğunu belirterek, “Bu belki tarihte az sayıda olan, her on yılda bir değil, her yirmi yılda bir değil, her yüzyılda bir olabilecek önemli bir kırılma sürecidir." dedi.

Rektör Acar, Somuncubaba Tarih-Kültür ve Edebiyat Sohbetleri kapsamında “Yol Ayrımında İslam Dünyası: Sorunlar ve Fırsatlar” başlıklı bir konferans verdi.
ASÜ Somuncubaba Tarih ve Kültür Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen etkinlik Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Etkinliğe Vali Yardımcısı Mehmet Mızrak, İl müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar sunumunda Türkiye’de yaşananların not edilmesini tavsiye ederek, " Çünkü bundan otuz yıl sonra çocuklarınıza bu günleri anlatırken ‘ben o günlerin şahidiyim’ diyeceksiniz. Hakikaten dünya tarihinde az rastladığımız önemli değişim süreçlerinden birisini yaşıyoruz. Böyle bir süreçte İslam dünyası ciddi bir açılma, kırılma ve değişim süreci yaşıyor. Bunları anlamaya çalışalım, eğer geleceğe yön verme konusunda biraz rol oynayacaksak, rolümüzün nerelerde olduğunu daha iyi görmeye çalışalım ”dedi.
Berlin Duvarı’nın yıkılması, Soğuk Savaş’ın bitmesi ve artık dünyanın klasik doğu ve batı bloku olarak ikiye ayrılmış düzenin sona ermesi ile yeni bir dünyada yaşandığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar, “Önce tek kutuplu bir dünyaya gider gibi olduk, daha sonra çok sürmedi dünyada yeni güçler yükselmeye başladı. ABD’nin süper egemenliğinden geçen bir on yıldan sonra Çin, Rusya, Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Güney Kore gibi ülkeler yükselmeye başladı. Türkiye de bu kervana katıldı. Bugün dünyada E7 ülkeleri ve G7 ülkeleri karşılaştırması yapılıyor. G7 ülkeleri olan ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve Almanya bugün dünyanın patron ülkeleri ve dünya ekonomisinde ağırlığı olan ülkelerdir. Bir de bunlara karşı yükselmekte olan E7 ülkeleri var. Bunlar da Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye. E7 ve G7 ülkeleri karşılaştırıldığında G7 ülkeleri yukarda duruyor, E7 biraz aşağıda. 2030 da denge sağlanıyor ve 2050 yılında ise E7 ülkeleri G7 ülkelerini geçiyor” diye konuştu.

Berlin duvarının yıkılması ile başlayan değişimin iki yıl önce Arap dünyasında başlayan değişim dalgası ile devam ettiğinin belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar, “Arap Baharı bazı arkadaşların komplo teorilerine göre ABD’nin komplosu filan değildir. Benim kanaatimce batılıların ve ABD’nin manipülasyonu değildir. Manipüle etmek istediler, direnmek istediler belki ama artık gidişatın döndürülemez olduğu ortaya çıktı ve Türkiye’nin de içine bulunduğu bu coğrafya dünyanın geri kalanından çok hızlı bir değişim dönüşüm sürecine girdi. Tunus’ta başlayan olaylar Tunus’ta rejimi değiştirmiştir. Ardından Libya da rejimi değiştirmiştir. Mısır da rejimi değiştirmiştir. Bugün kapışma alanı Suriye’dir. Suriye de bir yandan İran, Rusya, Çin ekseni diğer taraftan Türkiye, ABD ve batı ekseni adeta kapışmış durumdadırlar. Olayın bizleri de yakından ilgilendiren durumları vardır. Bugün bir yol ayrımında olan İslam dünyasının geleceğine yön vermek istiyorsak önce bu süreci doğru okumak anlamak durumundayız, ardından bu ülkenin kaderi yarınları olan sizleri iyi yetiştirmek zorundayız ki yolumuzu isabetle bilelim, elimizdeki kaynakları iyi değerlendirelim. Türkiye’yi bu coğrafyanın mihver ülkesi haline getirelim” dedi.
Etkinlik izleyicilerin de interaktif bir şekilde katıldığı soru-cevap bölümü ile sona erdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER