ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 12:43

"Türkiye’de kaç kez sansür uygulandığı araştırılmalı"

"Türkiyede kaç kez sansür uygulandığı araştırılmalı"


Gazeteciler Cemiyeti Şube Başkanı Fikret Ünsal, sansürün kaldırılışının 105. yılını kutladıklarını, ancak Türkiye’de birçok kez darbe süreci yaşandığını, bu nedenle kaç kez sansür uygulandığının araştırılması gerektiğini söyledi.

Gazeteciler, basında sansürün kaldırılışının 105. yıl dönümü nedeniyle Belediye Başkanı Doğan Ürgüp’ün ev sahipliğinde iftar sofrasında bir araya geldi. Paşabahçe Kütük evde gerçekleşen iftar sonrası bir konuşma yapan Gazeteciler Cemiyeti Şube Başkanı Fikret Ünsal, Türkiye’de birçok kez darbe süreci yaşandığını, bu nedenle kaç kez sansür uygulandığının araştırılması gerektiğini söyledi.

Sansürün kaldırılışının 105. yıl dönümü olduğuna inanmadığını, Çünkü darbeler nedeniyle duraklamalar yaşandığına işaret eden Ünsal, “1960, 1980 ihtilali gibi zamanlarda da sansür uygulandı. Türkiye’de kaç defa basında sansür uygulandığının araştırılması lazım. Biz de 1980 ihtilalinde sansürü çok yakından yaşadık. Sansür demek özgürlüğünüzün elinizden alınması demek oluyor. Onun için 24 Temmuzların gün olarak anlamı derin ve büyüktür.” şeklinde konuştu.

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise gazetecilerin çok zor şartlarda mücadele ettiklerini bildiklerini belirterek, “Haber koşturması içinde zaman zaman bir araya geldiğimiz için zorlukları yakinen yaşıyoruz. 24 Temmuz Basın Bayramı hayırlara vesile olur. Allah sansürlü günleri bir daha göstermesin. Sizler sorumluluğunu bilen ve buna göre yönlendirici haber yapan arkadaşlarımızsınız. Basın Bayramınızı tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

Anadolu Basın Birliği Şube Başkanı Kemal Çağlayan da Basın Bayramı'nı kutladıklarını ancak 5 yıl önce kaybettikleri İsmail Güneş’in son anlarında söylediği sözlerin hala kulaklarda yankılandığını söyleyerek, “Ümit ederim ki 5 yıl daha geçmez ve helikopter kazasının sorumluları ortaya çıkar. Faili meçhul cinayetler içerisinde kalmaz ve gereken cezayı görürler diye düşünüyorum.” ifadesini kullandı. Programa, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Çağlar ile ilde görev yapan ulusal ve yerel basın yayın temsilcileri ve muhabirler katıldı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER