ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 10:52

Türkiye’de her yıl 33 bin kişi diyabetten ölüyor

Türkiyede her yıl 33 bin kişi diyabetten ölüyor


İzmir Şifa Üniversitesi Buca Hastanesi Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Handan Bekdemir, 12 yıl öncesine göre şeker hastalarının yüzde 90 arttığını belirtti. Türkiye nüfusunun yüzde 13.7’sinin diyabet hastası olduğunu ve Türkiye’de yılda yaklaşık 33 bin insanın diyabet nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Bekdemir, “Sağlıklı kişiler üç ayda bir şeker ölçümü yaptırmalı.” dedi.

Şifa Üniversitesi Buca Hastanesi Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Handan Bekdemir, şeker hastalarına çok önemli uyarılarda bulundu. 2010 yılında Sağlık Bakanlığı’nın sahada lojistik işbirliğiyle gerçekleştirilen TURDEP- II çalışmasına göre Türkiye’de son 12 yılında şeker hastalığında yüzde 90 oranında artış görüldüğünü belirten Bekdemir, herkesin 40 yaşından sonra düzenli olarak şeker ölçümü yaptırması gerektiğini söyledi. Türkiye nüfusunun yüzde 13.7’sinin diyabet hastası olduğunu ve Türkiye’de yılda yaklaşık 33 bin insanın diyabet nedeniyle hayatını kaybettiğini anımsatan Bekdemir, “Sağlıklı kişiler üç ayda bir şeker ölçümü yaptırmalı. Kan şekerinin bir seferde normal çıkması diyabet olamadığımızı göstermez. Ölçümleri belirli aralıklarla tekrarlamak gerekir. Özellikle ailesinde şeker hastalığı olanların bu tetkikleri daha sık yaptırması gerekir.” dedi. Bekdemir, tüketilen fazla şeker ve ürünlerinin vücuda en az sigara kadar zarar verdiğini de ifade ederek, “Uzun süre açlıktan sonra şeker ihtiyacınız olduğunda kuru kayısı, kuru incir, ceviz, fındık yiyerek kan şekerinizi yükseltebilirsiniz.” dedi.

DİYABETLE YAŞIYORUZ
Erken tanı konulduğu sürece endokrin hastalıklarının tedavi edilebilir hastalıklar olduğunu belirten Bekdemir, “Bunların arasında en önemli olanı diyabet hastalığı. Ülkemizde diyabet olan her üç kişiden biri diyabet olduğundan habersiz yaşıyor. Örneğin hasta görme bozukluğu ile veya son dönem böbrek yetmezliği ile hastaneye başvuruyor ve diyabet olduğu anlaşılıyor. Belirtileri neler diye baktığımızda; çok su içme, çok yeme, çok idrara çıkma, gece idrara kalkılması, aşırı kilo artışı, aşırı kilo verme, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, ağız kuruluğu, unutkanlık, bulanık görmeyi de belirtiler arasında sayabiliriz. İlerlemiş şeker hastalığında kalp damarları ve beyin damarları da tıkanabiliyor. Bu nedenle birçok insana kalp krizi ya da felç geçirdikten sonra şeker tanısı konabiliyor.” diye konuştu.

GÜNDE 6 ÖĞÜN
İnsülinin vücudumuzda yiyeceğe endeksli olarak salgılandığını ifade eden Bekdemir, önlem olarak kişilere üç ana ve üç ara öğün almalarını önerdiklerini söyledi. Diyabet hastalarının uzun süre aç kalmaması gerektiğini de belirten Bekdemir, “Şeker, pirinç, patates, beyaz unla yapılmış gıdalardan uzak durun, yürüyüş yapın ve uzun süre aç kalmayın.” diyerek alınacak önlemleri sıraladı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER