ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 11:15

‘Türkiye’de bunama hastalarının sayısı artacak'


Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla İlhan, Türkiye’de şuan toplumun yüzde 6’sının 65 yaşın üzerinde olduğunu belirtti. İlhan, “Çok değil 8 yıl sonra bu oran yüzde 10-12’ye yükselecek ve bunama hastalığı önümüze yaygın bir hastalık olarak çıkacak.” dedi.

Prof. Dr. Atilla İlhan, halk arasında bunaklık ya da bunama hastalığı olarak tabir edilen ‘Demans’ hastalığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İnsan beyninin ve tüm sinir sisteminin iyi ayarlanmış bir makine gibi etkin bir şekilde çalışmasının tüm parçalar arasındaki uyuma ve dengeye bağlı olduğunu söyleyen İlhan, “Ancak çeşitli nedenlerle bu uyum ve denge bozulabilir. Yaşlılık süreci beynimizde bu dengeleri bozacak değişikliklere neden olur ve normal yaşlanmayla birlikte de unutkanlık ortaya çıkar. Yaşlanmayla birlikte beynimizde sinir hücreleri zedelenir ve yok olur. Beyindeki bu hücre kaybı eşit şekilde dağılmaz. Bazı bölümler daha fazla etkilenir” ifadelerini kullandı.

Beyindeki hücre kaybı eşit olmadığından dolayı farklı boyutta ve çeşitte zihinsel değişiklikler ortaya çıktığını ifade eden İlhan, “Hafif unutkanlık ve zihinsel işlevlerde yavaşlama olabilir. Örneğin isimleri hatırlama veya doğru sözcükleri bulma problemleri yaşanabilir. Algılamada ve yaratıcı yeteneklerde yaşlanmayla birlikte bir azalma, dikkatsizlik ve düşünme hızında yavaşlama görülebilir. Yaşlılıkta zihinsel değişikliklere paralel olarak, kişilikte de bazı değişiklikler oluşabilir. Yeni durumlara uyum sağlayabilme, yeni düşünceleri kabul etmede güçlük yaşanabilir. Nasıl yaşlanacağımız genetik, hayat tarzı, çevresel etkenler ve bunlara eklenebilecek bünyesel hastalıkların birleşimine bağlıdır. Bütün bu süreç kişiye özeldir. Yaşlılığın bu etkileri can sıkıcı olsa ve yaşam tarzında değişiklikler gerektirse de kişiyi tamamen iş yapamaz duruma getirmesi beklenmez” diye konuştu.

Birçok yaşlı insanın zihinsel olarak canlı, aktif ve eskiden oldukları kadar zeki olabildiklerine de dikkat çeken İlhan, şöyle devam etti: “Onların sıkıntısı daha çok bilgiyi hatırlamadaki bir yavaşlama şeklindedir. Bunama ‘demans’ kelimesi ‘zihnin yitirilmesi anlamına gelmektedir. Bu durum yaşlılıktan değil beyin süreçlerindeki bozukluktan kaynaklanmaktadır. Alzheimer Hastalığı (AH) demansın yani bunamanın en sık görülen nedenidir. Sıklık açısından 65 yaş üstü kişilerin yüzde 5’i AH tanısı almaktadır. Her beş yaş aralığı için de sıklık ikiye katlanmaktadır. Buna göre 85 yaş üzeri kişilerin yüzde 30-50’ si AH tanısı alır. Türkiye’de de bu oran 70 yaş üzeri kişilerde yapılan bir çalışmada yüzde 9.8 olarak belirlenmiştir. Ülkemizde halen toplumun yüzde 6’sı 65 yaşın üzerindedir. Ancak 2020’de, çok değil 8 yıl sonra, bu oran yüzde 10-12’ye yükselecek ve demans önümüze yaygın bir hastalık olarak çıkacaktır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER