ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 15:32

'Türkiye'de 6 milyon ekmek çöpe gidiyor'

Türkiyede 6 milyon ekmek çöpe gidiyor


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Afrika'da insanlar açlıktan ölürken, Türkiye'de 6 milyon ekmeğin çöpe gittiğini söyledi.

        Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi'nce düzenlenen 'Yaşanabilir Bir Çevre İçin El Ele, Sofrada Sıfır Artık' konulu konferansta israfa dikkat çekildi.

Fakülte binasında yapılan konferansta konuşan Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) Başkan Yardımcısı Kerim İslam, insanları aşırı tüketime yönlendiren grupların olduğunu, çevre ve insanlar arasındaki dengenin de bu gruplar tarafından bozulduğunu öne sürdü.

Yaşanan tüm çevre sorunlarının temel nedeninin ise aşırı tüketim hırsı olduğunu savunan İslam, "ÇEKÜD olarak tekrar dengelerin yerine oturtulması için kampanyalar, yarışmalar, basın toplantıları, paneller, sempozyumlar, seminerler ve fidan dikim, fidan yetiştirme çalışmaları yaparak bilinci ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.” dedi.

İTÜ Maden Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ise 'Yaşanabilir Bir Çevre İçin El Ele, Sofrada Sıfır Artık' konulu bir sunum yaptı.

        Günlük yaşantıdan sık sık örnekler vererek dünyada binlerce kişinin açlıktan öldüğünü, milyonlarca kişinin ise açlık sıkıntısı yaşadığını belirten Kural, "Yaşamınızda hiçbir şeyi israf etmeyin, israftan kaçının." ifadelerini kullandı.

        Dünyada pek çok ülkeyi ziyaret ettiğini ve israfın en çok ülkemizde olduğunu kaydeden Kural, "Afrika’da insanlar açlıktan ölüyor, Türkiye’de ise 6 milyon ekmek çöpe dökülüyor.” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Orhan Kural, konferansta öğrencileri ve öğretmenleri israf etmemek, tüketim toplumu olmamak, çevreye duyarlı olmak, hayvanları korumak ve sigara kullanmamak gibi konularda da uyardı.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Orhan Kural ve Kerim İslam’a katkılarından dolayı RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz tarafından üniversitenin şildi ve çeşitli hediyeler verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER