ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 16:21

"Türkiye’de 10 bin kişiden 15’i kan veriyor"


AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Türkiye’de birçok insanın tedavi için kan bağışı yapacak insan beklediğini ifade ederek, "Ülkemizde 10 bin kişiden sadece 15’i düzenli kan bağışında bulunuyor." dedi.

'Kan Haftası' nedeniyle açıklama yapan Dr. İsmail Tamer, ülkemizin kan bağışı konusunda gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında oldukça geri sıralarda yer aldığını ifade etti. Birçok ülkede gönüllü kan bağışlarının nüfusa oranının yüzde 5 olduğunu açıklayan Tamer, "Bu oran bizim ülkemizde halen yüzde 1,5-2 civarındadır. En önemli problem gönüllü kan bağışçısı sayısındaki yetersizliktir. Türk Kızılay’ı ülkemizde 1957 yılında İstanbul ve Ankara’da ilk kan merkezlerini açarak günümüze kadar ortalama yüzde 20-50 civarında kan ihtiyacını karşılamıştır. Gönüllü kan bağışı ile karşılanamayan kısım hastane kan merkezleri tarafından çoğunlukla replasman, kana kan, zorunlu yöntem ile karşılanmış ve karşılanmaktadır." diye konuştu.

Ülkemizde her gün birçok hasta, tedavileri için kan bağışı yapacak insanları beklediğinin altını çizen Tamer, şu bilgileri verdi: "Birçok kişi de, zamanında kan temin edilememesi nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye’de ortalama 10 bin kişiden sadece 15’i düzenli kan veriyor. Her yıl 6-13 Mayıs tarihleri arasında, kan bağışı ve güvenli kan temini konularının önemine vurgu yapmak amacıyla çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. Toplumun kan ihtiyacının tamamını gönüllü ve güvenilir donörlerden elde etme gayesindeyiz. Bugün gelinen nokta 2012 sonu itibarıyla 1 milyon 469 bin ünite kan olmuştur."

Dr. İsmail Tamer, Türkiye'nin kan ihtiyacının yüzde 85'i temin edildiğini belirterek, "2 yıl içinde de bunu yüzde 100'e çıkarmayı hedeflemektedir. Kan bağışında bulunmak, sağlık ihtiyacı olan kişilere yardım etmek olduğu gibi, insanlar arasında dayanışmanın, sevgi ve saygının da bir göstergesidir. Bu yüzden hem kan bağışlayan kişinin daha da sağlıklı olması, hem de kanın kullanılacağı hastanın sağlığa kavuşması için, sağlık durumu uygun olan her vatandaşın kan bağışında bulunmalıdır. Bu bir insana hizmettir, insana yardımdır. İnsanı ayakta tutmak, tüm insanlığı ayakta tutmaktır. Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Her zaman kana ihtiyacımız vardır." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER