ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 22:15

Türkiye ve Ürdün'e üst düzey heyet


ABD'den üst düzey bir heyet, Suriyeli sığınmacılara insani yardımlar konusunu görüşmek üzere Türkiye ve Ürdün'de çeşitli temaslarda bulunacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın (USAID), 23-31 Ocak tarihlerinde Türkiye ve Ürdün'e üst düzey Amerikalı yetkililerden oluşan bir heyet göndereceği bildirildi.

Açıklamada, heyetin, temasları çerçevesinde, Suriye'de ve çevresindeki insani durumu ve ABD'nin ilave destek sağlamasının yollarını ele almak üzere üst düzey hükümet ve insani yardım yetkilileri, Suriye Muhalefet Konseyi ve diğerleriyle görüşmeler yapacağı belirtildi.

Heyette, ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Konularından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Anne C. Richard, USAID Demokrasi, İhtilaflar ve İnsani Yardımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Nancy Lindborg ve ABD'nin Şam Büyükelçisi Robert Ford'un yer alacağı kaydedildi.

Açıklamaya göre, heyet Türkiye'de bulunacağı süre zarfında, Suriyeli mültecilere ve Suriye'dekilere yardımları konuşmak üzere uluslararası insani yardım kuruluşları ve bağımsız kuruluşların temsilcileriyle bir araya gelecek. Heyet ayrıca Suriyelilerin kaldığı bir kampı ziyaret edecek, Türk hükümeti yetkilileri ve Suriye Muhalefet Konseyi'nin üyeleriyle görüşecek.

Heyet Ürdün'de de yerel topluluklarda yaşayan Suriyeli sığınmacılara destek programlarını inceleyecek, ayrıca Ürdün hükümeti ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcileriyle görüşmeler yapacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, ABD'nin bugüne kadar, Suriye'deki 3 milyondan fazla kişi ile komşu ülkelere kaçan 650 binden fazla kişi için 210 milyon dolarlık insani yardım sağladığı belirtildi. Amerikan halkından gıda, tıbbi malzeme, battaniye ve gerekli kış malzemesinin, Suriye'deki çocuk, kadın ve erkeklere olduğu kadar, dışarıdaki sığınmacılara da ulaşmakta olduğu kaydedilen açıklamada, sadece Halep'te, ABD fonlu insani yardımların, ihtiyaç duyan 250 binden fazla kişiye yardım sağladığı bildirildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER