ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 20:57

Türkiye ve Cibuti arasında karşılıklı burs protokolü imzalandı


Milli Eğitim Bakanlığı ve Cibuti Yüksek Öğretim ve Araştırma Bakanlığı arasında karşılıklı burs protokolü imzalandı. Protokol kapsamında iki ülke arasında eğitim ve araştırma kapsamında çalışmalar yürütülecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Cibuti Yüksek Öğretim ve Araştırma Bakanlığı ile ‘Burs Teatisi’ konulu protokol imzaladı. MEB Tevfik İleri Salonu gerçekleşen imza töreninde protokol Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Cibuti Yüksek Öğrenim ve Araştırma Bakanı Dr. Nabil Mohammed Ahmed tarafından imzalandı.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın Cibuti hükümetine verdiği kontenjanlar dahilinde 2012-2013 eğitim öğretim döneminde 34 lisans, 2 yüksek lisans ve 1 doktora öğrencisine burs verdiğini belirten Avcı, "Başkanlık aracılığıyla toplam 37 Cibutili öğrenciye burs tahsis edildi. Daha önce tahsis edilen burslarla da 38 lisans ve 4 doktora olmak üzer 42 Cibutili öğrenci ülkemizde eğitim görmeye devam ediyor." diye konuştu. Cibuti’te eğitim sisteminin yenilenmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Avcı, "Bu konuda sizden gelecek talep kapsamında kendi tecrübelerimizi sizinle paylaşmaya hazırız." dedi.

Türkiye’nin 2020 EXPO düzenlemelerine aday olduğunu belirten Avcı, "İzmir’de yapılacak bu etkinliğe ülkenizin vereceği destekten memnuniyet duyacağız. İmzalayacağımız teknik işbirliği anlaşmasında değişiklik yapılmasına dair protokolün hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Genç Cibutililerin kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla Türkiye’den destek beklediklerini belirten Cibuti Yüksek Öğrenim ve Araştırma Bakanı Dr. Nabil Mohammed Ahmed, "Geleceğimizi kardeş ve Müslüman olan bir ülke ile inşa etmek istiyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından iki bakan protokolü imzaladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER