ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 07:58

Türkiye Suriye'ye nota verdi!

Türkiye Suriyeye nota verdi!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye'ye nota verdiğini açıkladı! İşte notanın sebebi...


Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nin karşısında bulunan Suriye’nin Haseki kentine bağlı Resulayn İlçesi'nin, bu sabah Suriye ordusuna ait uçakların bombalamasının ardından, Diyarbakır'da bulunan 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda hareketli anlar yaşanmıştı. F-16 savaş uçakları Diyarbakır'dan bu sabah 'acil' kodlu bir emirle havalanarak bölgeye gitmişti.

SURİYE'YE CEYLANPINAR NOTASI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin Ceylanpınar'daki saldırısı sonrası bir açıklamada bulunarak 'Saldırı sonrası Suriye'ye nota verdik' dedi.

DAVUTOĞLU: "SURİYE REJİMİNE AÇIK NOTA VERDİK" 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ceylanpınar'daki olaylar üzerine Türkiye'nin Suriye'ye bir kez daha nota verdiğini bildirdi.

Bakan Davutoğlu, İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi Sant'Agata ile düzenlediği ortak basın toplantısında bugün Ceylanpınar'da yaşanan gelişmeler için, "Suriye rejimine açık nota verdik. BM Güvenlik Konseyi ve NATO'ya durumu rapor ettik. Uluslararası kamuoyunun buna sessiz kalması vicdanları zedeliyor. Bu yaşananların birinci sorumlusu Esed rejimi. İkinci sorumluluk ise BM Güvenlik Konseyi ataleti. Bu atalet devam ettiği sürece Suriye rejimi provokasyonlarına kılıf bulmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.
     
Suriye jetlerinin meskun mahallerde sivil-asker ayrımı yapmadan yaptığı bombalamaların kabul edilemez olduğunu belirten Davutoğlu, Suriye jetlerinin Türkiye sınırını ihlal etmediğini de dile getirerek, "Hava sahamız ihlal edilmedi, edilseydi cevabını verirdik" dedi.
     
Suriye muhalefetinin dünden itibaren her temsiliyetin bulunduğu ortak bir ittifaka vardığını da ifade eden Davutoğlu, bundan sonra uluslararası toplumun üzerine düşeni yapması çağrısında bulundu.

KAYNAK:
Ajanslar
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER