ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 08:14

Türkiye nüfusu alarm veriyor

Türkiye nüfusu alarm veriyor

Nüfus artış hızının 2012'de bir önceki yıla göre azalması, hükümet kanadında endişeye yol açtı.


Türkiye'nin nüfus artış hızının 2012'de bir önceki yıla göre azalması, ilerisi için endişe neden oldu. Türkiye nüfusu, 2012 yılı sonu itibariyle 75 milyon 627 bin 384 kişi olurken, yıllık nüfus artış hızı da binde 12 olarak gerçekleşti. Önceki yıl bu rakam binde 13,5 düzeyindeydi.

Bu arada Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin nüfus artış hızının eski seviyesine dönebilmesi konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilgili tüm bakanların birlikte çalışma yapması talimatı verdiğini kaydetti.

TEHLİKE OLARAK GÖRÜLMELİ

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova, nüfus artış hızındaki düşüşün ileri ki dönemler açısından bir tehlike olarak görülebileceğini ifade etti.
Prof. Arzova, ''Aynı ivme devam ederse bir müddet sonra negatife dönme, yani Avrupa ülkelerindeki gibi bir azalma söz konusu olabilir. Onun için Sayın Başbakan'ın yaptığı 3 çocuk uyarısı son derece önemli'' diye konuştu.

UZUN VADELİ YAKLAŞILMALI

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alanur Çavlin Bozbeyoğlu ise 2012 yılında nüfus artış hızının bir önceki yıla göre düşmesinin normal olduğunu söylledi.
Bozbeyoğlu, ''Dolayısıyla korkulması gereken bir durum yok. Ayrıca nüfus konusunu değerlendirirken uzun vadeli yaklaşmak gerekir. Bir yıl içindeki nüfus değişim oranları ile kapsamlı değerlendirmeler yapmak mümkün değil'' dedi.

"BAŞBAKAN ERDOĞAN TALİMAT VERDİ"

Bu arada Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin nüfus artış hızının eski seviyesine dönebilmesi konusunda Başbakan Erdoğan'ın ilgili tüm bakanların birlikte çalışma yapması talimatı verdiğini kaydetti.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24 televizyonunda canlı yayında gündeme ilişkin soruları cevapladı.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) son yayımladığı nüfus istatistiklerine göre, Türkiye'nin nüfus artış hızının binde 12'ye düştüğünü hatırlatan Babacan, son birkaç yıldır ilkokul çağına gelen çocuk sayısında da düşme görüldüğünü söyledi.

Projeksiyonlara göre, Türkiye'nin nüfusunun 2035 yılına kadar artacağını, 80-85 milyona kadar çıkıp, orada stabilize olup sonra aşağıya inmeye başlayacağını anlatan Babacan, nüfusun bir ülkenin gücü olduğunu ve bu konuda mutlaka çalışma yapılması gerektiğini bildirdi.

TÜİK'in nüfusa ilişkin son verileri Bakanlar Kurulu'nun olduğu sabah açıkladığını hatırlatan Ali Babacan, ''Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bana talimat verdi, (senin başkanlığında, ilgili bütün bakanlar birlikte çalışın) dedi'' bilgisini verdi.

İşin içinde sosyal, ekonomik, kültürel faktörler olduğunu kaydeden Babacan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Kalkınma Bakanı ile Maliye Bakanının da olacağı bir ekibin bu konuyu ele alması gerektiğini bildirdi.

"AKILCI TEDBİRLER UYGULANMALI"

Ali Babacan, ''Burada çok akılcı tedbirlerin uygulanması gerekiyor. Bir yandan da bütçe etkilerine dikkat edilmesi gerekiyor. Bütçe dengelerini bozacak, afaki bir program başlatmamız zor. Ama öte yandan hedeflenmiş, segment segment iyi planlanmış bir çalışma yapılacak'' dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER