ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 11:42

"Türkiye NATO'nun sadık bir üyesi"

"Türkiye NATOnun sadık bir üyesi"


19. Uluslararası Antalya Güvenlik ve İşbirliği Konferansı, Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek beldesindeki Papillion Ayscha Otel'de başladı.
    
Türk Atlantik Konseyi Başkanı Emekli Büyükelçi Ömer Akbel'in konuşmasıyla açılan konferansta, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in mesajı katılımcılara okundu.
    
Mesajında, konferansa katılamadığı için özür dileyen Rasmussen, 2012'nin Türkiye-NATO ilişkileri açısından son derece önemli bir yıl olduğunu kaydetti.
    
Şubat ayında Türkiye'nin NATO üyeliğinin 60. yıldönümünün kutlandığını belirten Rasmussen, geçen hafta da NATO'nun Türkiye'nin hava savunmasının desteklenmesi amacıyla Patriot savunma sistemleri konuşlandırılmasını onayladığını hatırlattı.
    
''Bu, halkınızı ve topraklarınızı korumanıza, olası tehditleri bertaraf etmenize yardımcı olacak, NATO'nun güneydoğusunda yükselen gerilimin hafifletilmesine katkı sağlayacak'' diyen Rasmussen, ''Kararımız, teşkilatımızın ortak güvenlik anlayışının somut bir göstergesidir. NATO'nun güçlü bir dayanışma ruhuyla Türkiye'yle dayanışma içinde olduğunu göstermektedir'' dedi.
    
Önümüzdeki yıl, bu dayanışma ruhunun öneminin artacağına dikkati çeken Rasmussen, NATO'nun 2013 yılı için önceliklerini Afganistan, yeteneklerin geliştirilmesi ve ortaklıkların derinleştirilmesi olarak sıraladı.
   
Afganistan'ın ittifakın en önemli önceliklerinden biri olmaya devam edeceğini kaydeden Genel Sekreter, bu ülkedeki destekleyici rollerinin süreceğini ifade ederek, ''Afganistan'daki askeri misyonumuzun bitmesi, Afgan halkını desteklemeye son vereceğimiz anlamına gelmiyor'' dedi.
    
Rasmussen, Türkiye'nin bu süreçte de önemli bir rol oynamaya devam edeceğini ifade etti.
    
Türkiye'nin 60 yıldır NATO'nun önemli bir üyesi olduğunu belirten Rasmussen, Türkiye'ye ittifaka sağladığı destekten ötürü teşekkür etti.
    
"TÜRKİYE, İTTİFAKIN SADAKAT SAHİBİ BİR ÜYESİ"
    
Konferansın açılışında konuşan Türk Atlantik Konseyi Başkanı Emekli Büyükelçi Ömer Akbel de Türkiye'nin NATO'da savunma ve güvenlik çabalarına büyük katkılarda bulunduğunu, pek çok alanda önemli fedakarlıklar gösterdiğini kaydetti.
    
Dünyada soğuk savaşın hala sona ermediğini, Avrupa-Atlantik bölgede yeni risklerin ortaya çıktığını anlatan Akbel, bu yüzden ittifakın devam ettirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Türkiye ve NATO'nun bu yeni risk ve tehditlerin ortadan kaldırılması yönünde ortaklığına devam edeceğini belirten Ömer Akbel, ''Yeni tehditlere ilişkin stratejik konumuna bakacak olursak, Türkiye'nin bölgedeki ülkelerle bağlantıları sayesinde örgütün yeni görevlerinin yerine getirilmesindeki rolünü bize göstermektedir'' dedi.
    
NATO'nun Türkiye için öneminin de son dönemde artmaya başladığını anlatan Ömer Akbel, ''Ne türden değişiklikler olursa olsun, ittifakın sadakat sahibi bir üyesi olarak Türkiye, geçmiş 60 yılda olduğu gibi NATO'ya katkı sağlamaya devam edecektir'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER