ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 17:21

Türkiye, mavi bayrakta üçüncü oldu


Uluslararası Çevre Vakfı'nın(FEE) çevre kriterlerinin yerine getirilmesine bağlı turizmde markalaşmayı sağlayan 'mavi bayrak' uygulamasında Türkiye dünyada üçüncü sırada yer alıyor. FEE'nin kriterlerini sağlayan dünyada 50 ülke arasında birinci sırada 552 bayrakla İspanya, 393 bayrakla Yunanistan ikinci ve 383 bayrakla üçüncü sırada Türkiye yer alıyor.
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı(TURÇEV) Antalya Mavi Bayrak Sorumlusu Dr. Cenk Bayaz, Türkiye'nin mavi bayrak almada dünyada dördüncü sıradan üçüncü sıraya yükseldiğini söyledi.
Dünya turizminde çevrenin her zaman ön plana çıktığını belirten Bayaz, FEE'nin belirlediği kriterlere uymayan işletmelere mavi bayrak verilmediğini söyledi.
Mavi bayrak uygulamasının turizmde güvenir olmayı sağladığını belirten Bayaz, Manavgat'ın 75 mavi bayraklı turizm tesisi ile Türkiye birincisi olduğunu kaydetti. Bayaz, "Mavi bayrak uygulamasında ülkemiz dünyada üçüncü sırada. Bu sene Fransa'yı geçerek üçüncü sıraya yerleştik. Antalya’mız dünya turizminin gözbebeği şehrimiz. Gelen turistlerin mutlu bir şekilde ayrılması için çevre ve plaj kontrollerimizi sürekli yaptırıyoruz. Sürdürülebilir turizmin yolu çevreyi korumadan geçer. Deniz suyu tahlillerinde su kirli çıkarsa mavi bayrak iptal ediliyor. Çevreyi koruyarak turistlere sürekli temizli bir çevre sunmalıyız. Turizmde çevre temizliği ve çevreyi korumak birinci öncelik. Önce çevre. Çevre korunmadan turizm olmaz." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER