ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 12:17

"Türkiye kilit ülke olmaya aday"

"Türkiye kilit ülke olmaya aday"


Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Balkır, “Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkilerinin Geleceği” başlıklı bir sunumla İzmir Üniversitesi (İZÜ)’ne misafir oldu. İZÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) tarafından düzenlenen seminerler dizisi, Balkır’la devam etti.

Önemli konulara değinen Prof. Dr. Balkır, uzun yıllardır uyum kriterlerini yerine getirme çabası içinde olan Türkiye’de artık günlük hayatta AB standartlarının yaşandığını söyledi. Türkiye ile AB ilişkilerinde Kıbrıs’ın çok ciddi bir problem teşkil ettiğini vurgulayan Balkır, “İstikrarlı ve onurlu bir şekilde AB katılım sürecini devam ettiren Türkiye, içinde bulunduğu bölgenin kilit ülkesi olmaya aday.” dedi.

Canan Balkır, sunumun ardından başta İİBF Dekanı Prof. Dr. Sabri Tekir olmak üzere akademisyenlerle sohbet etti ve soruları cevapladı. Siyasi ve ekonomik konularda Avrupa’da akademisyenlerin daha faal ve söz sahibi olduğunu belirten Prof. Dr. Balkır, “Türkiye’de akademisyenler, Avrupa’daki meslekdaşlarının aksine siyasal ve ekonomik tıkanıklıkların önünü açmada yeteri kadar aktif değil.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER