ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 22:31

"Türkiye, kaçırılan Lübnanlılar konusunda büyük destek sağlayabilir"


Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, "Türkiye, Suriye'nin Azaz bölgesinde kaçırılan Lübnanlılar konusunda büyük destek sağlayabilir" dedi.
     Şerbil, Suriye'de kaçırılan Lübnanlılara ilişkin son gelişmeleri görüşmek üzere, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Süleyman İnan Özyıldız ile bakanlıkta bir araya geldi.
     İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede, Şerbil'in, dosya üzerinde çalıştıklarını vurguladığı ve Lübnan Emniyet Genel Müdürü Abbas İbrahim'in, çalışmalar çerçevesinde Türk yetkililerle görüşmek üzere Ankara'yı ziyaret edeceğini söylediği belirtildi.
     Şerbil'in, "Türkiye, kaçırılan Lübnanlıların kurtarılması ve mutlu sona ulaşılmasında büyük ve önemli destek sağlayabilir" ifadesine yer verilen açıklamada, Büyükelçi Özyıldız'ın, "bu insani meselede sona ulaşılması için yardım etmeyi" olumlu karşıladığı kaydedildi.
     Açıklamada ayrıca tarafların, Suriye'de kaçırılanların serbest bırakılması için yoğun şekilde diplomatik iletişimi sağlama konusunda anlaştığı vurgulandı.
     Lübnan'dan İran'a ziyarete giden 11 Lübnanlı, geçen yıl Mayıs ayında Suriye'nin Azaz bölgesinde kaçırılmıştı. Bu kişilerden 2'si daha sonra Türkiye'nin aracılığıyla serbest bırakılmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER