ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 18:37

Türkiye Irak'taki terör saldırılarını kınadı


Türkiye, Irak'ta dün düzenlenen terör saldırılarını kınadı.
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Irak'ın muhtelif vilayetlerinde gerçekleştirilen terör saldırılarında 100'den fazla kişinin öldüğü, 200'den fazla kişinin yaralandığı büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir" denildi.
Açıklamada, Irak'ın etnik, dini ve mezhep grupları arasında çatışma yaratarak Irak halkının birliğine zarar vermeyi hedefleyen menfur terör saldırılarının nefretle kınandığı belirtildi.
Saldırılarda hayatlarını kaybedenlere başsağlığı dileklerinin yer verildiği açıklmada, şunlar kaydedildi:
"Terör eylemlerinin, Erbain öncesinde dini vecibelerini yerine getiren Iraklı kardeşlerimizi de hedef alması, bu çerçevede, dünkü saldırılarda Musul'da bu amaçla Kerbela'ya gitmek üzere yola çıkan, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 13 Türkmen kardeşimizin de katledilmesi acımızı derinleştirmiştir. Ülkemiz, kimi hedef alırsa alsın, kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, Irak'taki tüm terör eylemlerini lanetlemektedir."
Başta hükümet yetkilileri olmak üzere, Iraklı tüm siyasi liderlere, ülkede akan kanı durduracak anlamlı tedbirleri süratle almaları çağrısında bulunulan açıklamada, Türkiye'nin, saldırılarda yaralanan Iraklılar'a her zaman olduğu gibi yardımda bulunmaya hazır olduğu belirtildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER