ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 23:13

Türkiye ile ilgili "çarpıtma" haberlere tepki


Avusturya'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları (STK), medyada yer alan ve Türkiye'yi antidemokratik bir ülke gibi gösteren haberlere tepki gösterdi.
Aralarında Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), MÜSİAD, TÜMSİAD, WONDER ve Avusturya Esnaflar Birliği'nin (AEB) bulunduğu 9 STK'nın temsilcileri, Viyana'da ortak bir basın açıklaması yaptı. Türkçe ve Almanca olarak okunan basın açıklamasında, Türkiye'de son dönemde gelişen olaylar ile ilgili Avusturya medyasında çıkan haberlerler nedeniyle kamuoyunun bilgilendirilmesi ihtiyacının doğduğu belirtildi.
Toplumları millet yapan en temel kavramın birlik ve beraberlik olduğu vurgulanan açıklamada, "Son dönemde çeşitli şer odaklarının süfli emellerle Türk halkının milli iradesi üzerinde tezgahlamaya çalıştıkları birtakım kirli oyunlara şahitlik etmekteyiz" ifadesi kullanıldı.
Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınma hamlelerinin yakından izlendiği ifade edilen açıklamada, bu önemli hamleleri içlerine sindiremeyen birtakım iç ve dış odakların medya vasıtasıyla gelişmeleri "farklı mecralara" çekmeye çalıştıkları aktarıldı.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Avusturya medyası tarafından yaşadığımız ülkenin gündemine taşınan, doğruluğu kanıtlanmamış, amacından saptırılmış, Türkiye'yi antidemokratik bir ülke gibi gösteren taraflı ve maksatlı haberlerden rahatsız olduğumuzu belirtmek isteriz. Özellikle altını çizmek isteriz ki gelinen bu aşamada mesele artık herhangi bir kitle veya parti meselesi olmaktan çıkıp, tamamen milli bir mesele haline gelmiştir. Avusturya'da yaşayan Türk toplumu olarak sahnelenmek istenen bu kirli senaryo bizleri kaygılandırmakla beraber bu duruma kayıtsız kalamayacacağımızıda belirtmek isteriz. Avusturya'daki sivil inisiyatif mensupları olarak her daim doğrunun ve doğruyu savunanların yanında yer aldık. Bunu yaparken de herhangi bir kesimi ötekileştirmeden ve hedef almadan milli-manevi değerlerimizi ölçü alıyoruz. Bizler sinsice planlanan bu tezgahları şiddetle kınıyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER