ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 12:47

Türkiye ihanetleri ezecek güçtedir

Türkiye ihanetleri ezecek güçtedir

Başbakan Erdoğan, "Türkiye dışarıdan teslim alınamayacağı gibi içeriden ihanetlere de boyun eğmeyecek, ihanetleri ezecek güçtedir" dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Çanakkale'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Millet bugün şehitlerinin arkasından dua okuyabiliyorsa biliniz ki şehitlerimizin ruhları şad olmuştur" dedi.

"Bin yıllara uzanan kardeşliğimizi çok daha güçlendirmiş, her kesimin birbirine saygı duyduğu iklimi imar edeceğiz" diyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Şehitliklerimizde Sunni Alevi, yoksul zengin ayrımını görebilir misiniz? Vatanı için kanını feda edenler birbirlerine ayrımla bakmıyor. Torunları da aralarında ayrım yapmaz.

Türkiye dışarıdan teslim alınamayacağı gibi içeriden ihanetlere de boyun eğmeyecek, ihanetleri ezecek güçtedir. Türkiye'yi hiçbir fitne girişimi, ahlaksız saldırı, namert saldırı teslim alamayacaktır."

Cumhuriyet'in 100. yıl kutlamaları

Çanakkale Zaferi'nin aslında Kurtuluş Savaşı'nın bir girizgahı olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Milletçe şu anda bir başka önemli 100. yıl kutlamasına, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl kutlamalarına hazırlanıyoruz. 9 yıl sonra, 2023'te inşallah milletçe büyük heyecanı, büyük coşkuyu yaşayacak, asırlık bir iftiharı hep birlikte hissedeceğiz. 2023 kutlamalarını sadece törenle, sadece kutlamalarla, etkinliklerle geçiştirmeyeceğiz. 2023'ü, hedeflerimize ulaşmış olmanın sevinciyle çok farklı, çok anlamlı şekilde idrak edeceğiz..9 yıl sonra 2023'te Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri konumuna yükseltmiş olacağız. Sadece ekonomik olarak değil, Türkiye'yi siyasal ve sosyal anlamda da bölgenin ve dünyanın parmakla gösterilen bir ülkesi konumuna yükselteceğiz. Reformlarını gerçekleştirmiş, en ileri demokratik standartlara kavuşmuş, Avrupa Birliği'ne üye olma mücadelesinde sonuca ulaşmış Türkiye'yi, yeni Türkiye'yi inşa etmiş olacağız.

En önemlisi de bin yıllara kadar uzanan kardeşliğimizi çok daha güçlendirmiş, perçinlemiş, sarsılmaz bir hale getirmiş olacağız. Her kesim ve her kesimin birbirine saygı duyduğu, birbirinin tercihlerine ve yaşam tarzlarına hürmetle yaklaştığı, hoşgörünün egemen olduğu bir iklimi hep birlikte imar edeceğiz. Şehitlerimiz bizden böyle bir Türkiye inşa etmemizi istiyorlardı. Şehitlerimiz işte böyle bir Türkiye için canlarını feda etmişlerdi. Onlar kendilerinden sonra gelen nesillerin kutuplaşması için değil, ayrışması için değil, birbirlerine farklı nazarlarla bakması için değil, kendilerinden sonra gelen nesillerin kucaklaşması için, bir olması için, kardeş olması için, hep birlikte Türkiye olması için kahramanca savaşmışlardır."

"Şehitlerimiz arasında ayrım yok"

Anafartalar'da, Kilitbahir'de, Soğanlıdere'de Türkiye'nin 81 vilayetinden ve kardeş ülkelerden gelen şehitlerin yan yana, koyun kuyuna yattığını belirten Erdoğan, şehitliklerde Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Gürcü, Laz ve Roman gibi bir ayrım görülemeyeceğini kaydetti. Şehitliklerde, Sünni ve Alevi ayrımı, zengin ve yoksul, okumuş ve ümmi ayrımının da görülemeyeceğini ifade eden Erdoğan, şehitliklerde üniversiteye yeni başlayan gençlerin yattığını anlattı.

Erdoğan, "Böyle bir ruh dünyasına sahip milletin torunlarıyız, evlatlarıyız biz. Vatanı için kanını feda edenler, birbirleri arasında ayrım yapmıyor, birbirlerine kardeş nazarıyla bakıyorsa, onların torunları da birbirleri arasında ayrım yapamaz, birbirlerine farklı nazarla bakamaz. Kim ki bir başkasını etnik kökeninden, dilinden, kültüründen dolayı tahkir ediyorsa, biliniz ki Çanakkale şehitlerini incitmektedir. Kim ki bir başkasını inançlarından, mezhebinden, manevi değerlerinden, kılık kıyafetinden, baş örtüsünden, sakalından, bıyığından dolayı tahkir ediyorsa, biliniz ki o Çanakkale şehitlerinin ruhunu muazzeb etmiştir."

"Türkiye ihanetlere teslim olmayacak"

Başbakan Erdoğan, "Türkiye, dışarıdan teslim alınamayacağı gibi, içeriden de ihanetlere boyun eğmeyecek, ihanetlere teslim olmayacak, her türlü ihanete gereken cevabı verecek ve ihanetleri ezecek güçte bir ülkedir. Milli güvenliğimize yönelik her saldırı, karşısında Türkiye'nin iman dolu göğsü gibi serhaddini bulacaktır. Çanakkale'nin aziz şehitlerinin torunları olarak istiklalimizden, istikbalimizden, özgürlüğümüzden hiçbir şekilde taviz vermeyiz ve vermeyeceğiz" dedi.

99 yıl önce bugün donanmalar, zırhlı gemiler, torpidolar, toplar, mitralyözler hatta uçakların milletin imanlı evlatlarının kahramanlığı karşısında silinip gittiğini ifade eden Erdoğan, "O modern silahların teslim alamadığı Türkiye'yi hiçbir fitne girişimi, ahlaksız saldırı, namert taarruz da teslim alamayacaktır. Türkiye üzerine hesapları olanlar bilsin ki, Çanakkale 99 yıl önce geçilmemiştir, bugün de yarın da geçilemeyecektir. Milletimizin imanı ve kardeşliği, Çanakkale ruhunun çiğnenmesine asla müsaade etmeyecektir" diye konuştu.

Erdoğan, Çanakkale şehitleriyle gurur duyduklarını, böyle kahraman bir neslin ahfadı olmanın iftiharını yaşadıklarını kaydederek, 77 milyonun buradaki manzarayı görmesini, şehitlikleri ziyaret etmesini, buradaki manzarayı özümsemesini yürekten arzuladıklarını vurguladı.

Başbakan Erdoğan, "Çanakkale şehitlerimizi, onlarla birlikte tüm aziz şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere rahmetle, minnetle yad ediyorum. Çanakkale Deniz Zaferimizin 99. yıl dönümünün hayırlı olmasını diliyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

Törenden notlar

Çanakkale Valiliği önünde düzenlenen törene, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da katıldı.

Tören öncesi mehteran konseri verildi. Konserin ardından Vali Ahmet Çınar, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından Türk bayrağına üzerine "Çanakkale Geçilmez" yazan madalya takıldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mesajları okundu.

Erdoğan'ın konuşması sırasında vatandaşlar tarafından sık sık "Büyük Usta" ve "Mücahit Erdoğan" diye sloganlar attı. Başbakan Erdoğan'a konuşması sonrasında şehit ve gazi yakınları çeşitli hediyeler verdi.

Tören, halk oyunu gösterileri, şiirlerin okunması ve tören geçişinin ardından sona erdi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER