ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 16:35

"Türkiye, gurbetçilerin ağız ve diş sağlığı merkezi konumunda"

"Türkiye, gurbetçilerin ağız ve diş sağlığı merkezi konumunda"


Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Ertaş, Türkiye’nin, Avrupa’da yaşayan gurbetçiler için ağız ve diş sağlığı merkezi konumunda olduğunu söyledi.

Avrupa’daki ağız ve diş sağlığı hizmetleriyle Türkiye’deki hizmetlerin aynı olduğunu ve bazı hizmetlerde Türkiye’nin daha önde olduğunu belirten Dekan Prof. Dr. Ertaş, ağız ve diş sağlığına verilen öneminin de arttığını kaydetti.
Ertaş, “Ağız ve diş sağlığına verilen önem arttı. Eski şartlarla şimdiki şartlar bir olmadığı için şu an daha iyi bir durumdayız. Bölgede zamanında 1 -2 diş hekimi olduğu söyleniyordu. Haliyle bölgede ağız ve diş sağlığından söz etmek de doğru olmazdı. Şimdi ise burada yaklaşık 150 diş hekimi var. Ağız sağlığında Avrupa neredeyse biz de oradayız. Türkiye Avrupa’nın ağız ve diş sağlığı merkezidir. Gurbetçiler belli dönemlerde ülkemize sırf bu hizmet için geliyorlar. Sebebi de aynı kalite ve bazen de daha kaliteli hizmetlerin ucuza gelmesidir. Orada sağlık hizmetlerinde ciddi paralar dönüyor. Vatandaşlar sağlık hizmetlerini faydalı bir şekilde alamıyor.” diye konuştu.

"AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI SON 10 YILDA SIÇRADI”

Vatandaşın ağız ve diş sağlığına ilgisinin yüzde 100 arttığına dikkat çeken Ertaş, diş sağlığı merkezlerinin yaygınlaşmasıyla ilçelerde dahi güzel hizmetler verildiğini aktardı. Ertaş şöyle devam etti: “Son 10 yılda bilimsel çalışmaların da artmasıyla diş hekimliği sıçramıştır. Dünya tıpı son 50 yılda sıçrayarak önemli bir konuma gelmiştir. Ülkemizde genel anestezi imkanları sunulmuş, ürün yelpazesi artmıştır. Sağlık sigortasıyla ücretsiz hizmetler gelmiştir. Şu anda modern kliniklerde hizmetler veriliyor. Tıpta olduğu gibi diş hekimliği de şu an önemli bir yerde. Şu an en mükemmel devir yaşanıyor. Bununla beraber hasta sayısında da artış var. Şartların iyileşmesiyle vatandaşlar da bilinçlendi."

Bayramda, yiyecek ve içecek konusunda da uyarılarda bulunan Ertaş, alınan gıdaların aralıklarla alınmasını, aksi takdirde dişlerin öğütmekte güçlük çekeceğini ve dişlerin muhakkak fırçalanması gerektiğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER