ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:31

Türkiye derecesi yapan öğrencilerin tercihi Amasya Üniversitesi oldu

Türkiye derecesi yapan öğrencilerin tercihi Amasya Üniversitesi oldu


Amasya Üniversitesi istihdam odaklı bölümleriyle hızla büyümeye devam ediyor. Bu yıl Türkiye derecesi yapan öğrenciler içinden önemli bir kısmı Amasya Üniversitesi’ni tercih ederek, üniversitenin cazibe merkezi olduğunu ortaya koydu.

Öğrencilerin ilk 3 tercihi içinde bulunma oranının her geçen yıla göre artması ise Amasya Üniversitesi yönetimi tarafından sevindirici bir gelişme olarak değerlendirildi.

Bu tür eğilimlerin üniversitedeki akademik ve fiziki altyapıda görülen nitel ve nicel büyümenin paralelinde ortaya çıktığını kaydeden Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, “Bilindiği gibi, Amasya 'Yükseköğrenim Kenti' olma yolunda emin adımlarla yürürken, Amasya Üniversitesi ’de son dönemlerde yapılan çalışmalarla akademik ve fiziksel anlamda hızla büyümeye devam ediyor.” dedi.

Rektör Orbay şöyle devam etti; “Üniversite sınavı yerleşme sonuçlarının açıklanmasından sonra, Amasya Üniversitesi'nde geçen yıl öğrenim hakkı kazanan öğrenci sayısı 2 bin 874 iken, bu yıl ilk defa kayıt yaptıracak öğrenci sayısı yüzde 42'lik artışla 4 bin 57 gibi rekor bir sayıya ulaştı.

Bu atılım, üniversitenin son dönemlerde katıldığı üniversite tanıtım fuarları, yerel ve ulusal düzeyde görsel ve yazılı basında yapılan haberler, üretilen projeler, ortaöğretim kurumlarına yapılan ziyaretler, yurtdışı bağlantıları, mezun olan öğrencilerin aday öğrencilere memnuniyet taşıyan geri bildirimleri yanında şehrimizin yaşanıla bilirlik seviyesindeki artış gibi pek çok gelişmenin olumlu sonucudur.”

Türkiye derecesi yaparak Amasya Üniversitesi’ne yerleşen adayların isimleri şu şekilde sıralanıyor:
Sağlık Yüksekokulu-Hemşirelik: Fatma Bayram, Sena Ankara, Pamuk Gözübüyük.
Sağlık Yüksekokulu-Ebelik: Ayşenur Yavuz, Fatma Güler, Suna Ekmekçi.
Eğitim Fakültesi-Türkçe Öğretmenliği: Sultan Kaya, Mustafa Sait Polat, Banu Babacan.
Eğitim Fakültesi-Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık: Ali Cin, Neriman Güleç, Sema Bektaş.
İlahiyat Fakültesi-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği: Mert Balcı, Esma Nur Tonkuş, Damla Güner. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER