ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 13:40

Türkiye Barolar Birliği için 3 aday yarışıyor


Türkiye Barolar Biriliği (TBB) 32. Olağan Genel Kurulu 79 barodan 447 delegenin katılımı ile Ankara'da toplandı. Türkiye Barolar Birliği Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Genel Kurul, yoklama ve Birlik Başkanı’nın toplantıyı açışı ile başladı. Bir başkan, bir başkan vekili ve iki üyeden oluşan Genel Kurul Başkanlık Divanı Seçimi yapıldıktan sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan Başkanlığı'na Türkiye Barolar Birliği önceki başkanlarından Önder Sav'ın seçildiği genel kurulda üç aday yarışacak.

TBB Başkanı Vedat Ahsen Coşar'ın yeniden aday olduğu genel kurulda karşısındaki diğer iki aday ise Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu ile İstanbul Barosu önceki başkanı Kazım Kolcuoğlu. Türkiye barolarından 447 delegenin oy kullanacağı seçimde Türkiye’nin üç büyük barosundan İstanbul 99, Ankara 39 ve İzmir’den 22 delegenin oyları belirleyici olacak.

Ülkenin, toplumun, demokrasinin, yargının, insan hak ve özgürlüklerinin çok önemli bir dönemi yaşadığını belirten Önder Sav, “Türkiye’nin gündemi çok yüklü, böyle yüklü bir gündemin olduğu dönemden Türkiye Barolar Birliği gibi ülkemizin en yerleşmiş hukuk kurulunun genel kurulunu yapıyoruz. Bu genel kurul, hukukun üstünlüğüne inananların, insan hak ve özgürlüklerin korunmasında ön safta yer alanların olduğu bir genel kuruldur. Bu genel kurul her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa direnerek, savunma görevini yapmak için çırpınanların genel kuruludur. Birbirine dayanışma içerisinde, birbirine güvenerek, mesleğin onurunu korumaya çalışanların genel kuruludur. Bir ünlü hukukçu yazarın dediği gibi köle kullanmayanların, başlarında da efendi kabul etmeyenlerin genel kuruludur.” şeklinde konuştu.

Adına ister normal mahkeme, ister özel mahkeme, isterse terör mahkemesi densin, adı ne olursa olsun yargılama yapan merciin hukukun üstünlüğüne dayalı olarak adil yargılama ilke ve kurallarından sapmadan görevini yapması gerektiğini belirten Sav, “Ülkemizde bunları bugünlerde yüksek sesle dile getirmenin tam zamanı. Bu sistem içinde bağımsız yargının görevini yaparken ona en büyük yardımcı yargının olmazsa olmaz koşulu kurucu unsurlarından olan avukatların da görevlerini aynı ölçüde her türlü baskıdan uzak bağımsız bir biçimde yerine getirmeleri gerekir. Adalete erişimde savunma mesleğini temsil eden avukatların tartışılmaz yeri vardır. Eğer adaleti gerçekleştiriyor görüntüsü altında savunma mesleğini yok sayarsanız, avukatlara her türlü güçlüğü çıkarırsanız o gerçekleştirilen şeyin adı adalet olmaz kaos olur.” açıklamasında bulundu.

"BAROLAR BİRLİĞİ OLARAK BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞIYIZ"

TBB Başkanı Vedat Ahsen Coşar, Türkiye Barolar Birliği olarak getirilmesi düşünülen ve önerilen başkanlık sistemine karşı olduklarını söyledi. Yeni anayasanın Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerleri olan ve biri diğerinin soyutlanması mümkün olmayan, aksine hep birlikte bir bütün oluşturan üniter, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerini benimsemesi gerektiğini belirten Coşar, “İnsan haklarını korumayı hedef olarak gören ve bunu güvence altına alan, hak ve özgürlükleri kısıtlayan, kullanılmasını engelleyen değil çoğaltan ve kullanılmasının önündeki engelleri kaldıran, demokrasi ve hukuk devleti konularında evrensel standartları yakalayan bir anayasa olması gerekir.” dedi. Türkiye devletinin bir ulus devlet olarak kurulduğunu ve o nedenle ulus devletten vazgeçilemeyeceğini belirten Coşar, “Bu yapının korunması gerekir. Laik değerler sadece düzene, rejime ve sisteme ilişkin alanda biçimsel demokrasinin işlemesi ve hukukun şeklen var olma ile sınırlı olmayıp, toplumsal yaşamı bir arada tutan; toplumun demokrasi, hukuk ve özgürlükler temelinde bir arada yaşamasını ve varlığını sürdürmesini sağlayan en temel ilkedir, bundan vazgeçilemez. O nedenle yapılacak yeni anayasada bu ilkeye bağlı kalınmalıdır. Yine yapılacak yeni anayasada mevcut anayasanın ilk üç maddesinde yer alan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna esas olan temel değerlerin muhafaza edilmesi gerekir.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER